Nieuczciwe praktyki banku? A może ubezpieczyciela lub innych instytucji, gdzie w grę wchodzą Twoje pieniądze? Zgłoś problem do Rzecznika Finansowego.

Urząd ten powstał pięć lat temu, po połączeniu z Rzecznikiem Ubezpieczonych. W ciągu tego czasu napłynęło do niego 250 000 wniosków i zapytań. Polacy poruszają w nich swoje problemy z instytucjami finansowymi, a rzecznik stara się im pomóc. Dziś jest „najlepiej ocenianą instytucją zaangażowaną w system ochrony klientów rynku finansowego” – twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Niestety urząd ten prawdopodobnie przestanie istnieć w obecnej formie – z Ministerstwa Finansów wypłynął pomysł, by połączyć go z UOKiK.

Dla konsumentów ważne jest jednak, by dalej mogli korzystać z pomocy instytucji państwowych w sporach z bankami i innymi. Wszak jak uważa szef UOKiK: „Raczej nie znajdziemy w Europie porównywalnego rynku finansowego, na którym w ciągu ostatnich dwóch dekad konsumenci straciliby tak ogromne pieniądze”.

Pomoc rzecznika dla frankowiczów, czyli kredytobiorców we frankach szwajcarskich, jest nieoceniona. Dzięki niemu mogą liczyć na przychylniejsze orzecznictwo w sądach, rzecznik dąży też do tego, by rozliczenia umów kredytowych stały się jednolite, co skróci procesy, uważa on także, że roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału w przypadku stwierdzenia nieważności umowy są bezzasadne. Dla tych frankowiczów, którzy chcą się procesować, proponuje sąd polubowny, który skróci cały proces, a tym, którzy już przegrali w sądach z bankami, oferuje narzędzie skargi nadzwyczajnej.

Warto wiedzieć, że istnieje urząd, który jest autentycznie zainteresowany naszą sytuacją finansową i potrafi wiele zdziałać. To dzięki Rzecznikowi Finansowemu wielu Polaków uwierzyło, że nie są tacy malutcy i bezradni w sporach z potężnymi instytucjami finansowymi – że sprawiedliwość jest możliwa i warto o nią walczyć.

O autorce:

Wanda Sielewicz – pasjonatka prawa, nie tylko polskiego. Doktorantka o dyscyplinie prawo Uniwersytetu Warszawskiego, magister prawa francuskiego o specjalizacji: francuskie i europejskie prawo biznesowe Uniwersytetu w Poitiers. Jest również z wykształcenia ekonomistą – ze specjalizacją w zarządzaniu finansami. Doświadczenie zawodowe zdobywała w warszawskich kancelariach prawnych, zajmując się prawem handlowym oraz procesowym o specjalności odszkodowawczej. Jej specjalizacja to odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne pozbawienie wolności osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1944-1989. Jej najnowszy projekt, mamkredytwefrankach.pl, skupia się na pomocy frankowiczom.