Data wydarzenia: 20.01.2017 18:00 - 20.01.2017 21:00
Miejsce wydarzenia: Bielske Centrum Kultury, Bielsko- Biała, ul. Słowackiego 27

"Edukacja Rity" z Piotrem Fronczewskim na scenie Bielskiego Centrum Kultury tylko raz -- 20. stycznia o 18.00. Zdecydowanie warto !

Żywa legenda polskiej sceny teatralnej i filmowej zagości w naszym mieście na tylko jednym przedstawieniu, we współczesnym dramacie "Edukacja Rity" (w reż. Andrzeja Strzeleckiego), który nasz portal zdecydowanie poleca.

Trudno wątpić, że pan Piotr Fronczewski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Nawet jeśli pamiętamy tylko jedną jego rolę - tę tytułową w serii filmów o Panu Kleksie. Myślę jednak, że właśnie jedna rola wystarczyć może do uzyskania statusu legendy w aktorskim świecie, a raczej w zbiorowej świadomości odbiorców. To świadczy o talencie, moim skromnym zdaniem to absolutnie nie przypadek że przeciętny widz będzie potrafił przypomnieć sobie pana Piotra Fronczewskiego w roli Pana Kleksa. Aktor ten dysponuje ogromnym wyczuciem roli, rzadkim darem pełnego zespojenia się z graną postacią tak dobrze, że odbiorca oglądać będzie nie aktora grającego swą rolę, choć całkiem fikcyjną to jednak "prawdziwą" postać.

Niektórzy z nas kojarzą pana Piotra również z komiczną postacią niejakiego Franka Kimono, zabawnego króla dyskotek, który śpiewająco opowiadał o swoich licznych przygodach. Dwie długo-grające płyty które wydał pod tym pseudonimem to dorobek, którym poszczycić się może bardzo niewielu śpiewających aktorów, nie tylko w Polsce. Wszechstronność, nietuzinkowość i ogromny talent to gwarancja, że warto będzie wybrać się 20 stycznia do BCK.

Towarzyszyć panu Piotrowi na scenie będzie Katarzyna Ucherska, aktorka młodego pokolenia. Jak informuje nas BCK urodziła się w Nowym Sączu. Sztukę teatralną doskonaliła na Akademii Teatralnej w Warszawie którą ukończyła w 2016 r. Za utrzymaną w konwencji groteski rolę Józefa Stalina w dyplomowym przedstawieniu „Mistrz i Małgorzata” (reż. Waldemar Raźniak) została wyróżniona na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jak sama mówi: „Teatr mnie skutecznie kupił już w podstawówce. Nie wyobrażam sobie bez niego życia”.

W styczniu 2016 roku Katarzyna Ucherska dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie debiutowała rolą Henryki w „Dziewicach i mężatkach” Moliera (reż. Janusz Wiśniewski). Śpiewa też piosenki Wojciecha Młynarskiego w spektaklu Ateneum „Róbmy swoje”. Wystąpiła w popularnych serialach telewizyjnych. Dwoje znakomitych artystów na jednej scenie. Polecamy !

Zarys fabuły sztuki:
Rita, dwudziestoparoletnia ambitna i żywiołowa fryzjerka. Właśnie zapisała się na zajęcia otwartego uniwersytetu – uznała bowiem, że tylko dzięki wykształceniu odmieni swoje nieciekawe życie; wejdzie w środowisko dotychczas dla niej niedostępne. Trafia na zajęcia znawcy literatury, profesora poetyki i niespełnionego poety, Franka. Zgorzkniały i zmęczony życiowymi porażkami rozwodnik, koi smutki popijając przez cały dzień whisky z flaszki ukrytej za książkami w gabinecie, zaś wieczorami ląduje w pubie. Spotkanie dwojga ludzi z tak różnych światów stanie się szansą nie tylko dla Rity... Bo w pewnym momencie role się odwrócą i dziewczyna przeistoczy się w życiowego przewodnika dojrzałego mężczyzny.