W tym jednym tekście omówię dwa istotne zagadnienia dla cudzoziemców mieszkających w Polsce. Jako że niemal każdy z nich przyjeżdża do nas na dłużej w celach zarobkowych, informacja o PIT i PESEL jest niezwykle ważna. Co trzeba o tych kwestiach wiedzieć?

Od 15 lutego do 30 kwietnia musimy rozliczyć PIT i wysłać go do właściwego urzędu skarbowego. Dziś można zrobić to drogą online, tradycyjną pocztą, a nawet podjechać do urzędu i wrzucić go na miejscu do specjalnej skrzynki na dokumenty. Z powodu pandemii takie skrzynki ustawiono w wielu urzędach.

Rozliczenie podatku dochodowego jest obowiązkowe – każda osoba, która pracuje w Polsce, musi to zrobić, nawet obcokrajowcy. Przy wypełnianiu PIT należy posiadać numer PESEL. Każdy z nas, rodząc się w tym kraju, posiada taki numer. Jak to jednak wygląda z cudzoziemcami? Otóż muszą koniecznie złożyć wniosek o nadanie PESEL (dostępny na gov.pl) w jednym z trzech miejsc:

  • w urzędzie gminy właściwym dla zamieszkania obcokrajowca – czyli tam, gdzie został wcześniej zameldowany;
  • jeśli jednak cudzoziemiec nie ma zameldowania, może złożyć wniosek w gminie siedziby swojego pracodawcy;
  • ostatnia możliwość to udanie się do Urzędu Dzielnicy Warszawa-Śródmieście – jednak jest ona dostępna tylko dla tych, którzy jeszcze nie podjęli pracy w Polsce albo ich pracodawca nie posiada siedziby w naszym kraju.

Co więc warto zapamiętać? To, że numer PESEL można zazwyczaj uzyskać w gminie, a warto go mieć, aby rozliczyć PIT – co należy zrobić do końca kwietnia każdego roku!

PS Wszystkich chętnych zainteresowanych sytuacją prawną cudzoziemców w Polsce zapraszam na imigrancipolska.pl

O autorce:

Wanda Sielewicz – pasjonatka prawa, nie tylko polskiego. Doktorantka o dyscyplinie prawo Uniwersytetu Warszawskiego, magister prawa francuskiego o specjalizacji: francuskie i europejskie prawo biznesowe Uniwersytetu w Poitiers. Jest również z wykształcenia ekonomistą – ze specjalizacją w zarządzaniu finansami. Doświadczenie zawodowe zdobywała w warszawskich kancelariach prawnych, zajmując się prawem handlowym oraz procesowym o specjalności odszkodowawczej. Jej specjalizacja to odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne pozbawienie wolności osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1944-1989. Jej najnowszy projekt, mamkredytwefrankach.pl, skupia się na pomocy frankowiczom.