Dziś nieco o prawie imigracyjnym u nas i w innych krajach. Co się zmienia? Niewątpliwie zachodni świat wprowadza poluzowanie przepisów, a to dlatego, że potrzebujemy imigrantów z krajów trzecich. Powodów jest wiele. Od pandemii po starzenie się społeczeństwa.


Wschodnie uczelnie, na przykład na Ukrainie, kuszą ostatnio Polaków i nie tylko niższymi cenami studiów. Powód? Ich absolwenci nie muszą już nostryfikować u nas dyplomów ani zdawać egzaminu z języka polskiego. Medycy alarmują, że to zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków. Jednakże desperacko potrzebujemy rąk do pracy w tym zawodzie, więc w chwili obecnej jest to jedyne rozwiązanie. Takie zmiany nastąpiły w czasie pandemii, to ona jest między innymi powodem ich wprowadzenia.

Niemcy to kraj od lat otwarty na imigrantów, którzy mogliby zasilić rynek pracy. Dlatego w zeszłym roku poluzowano tam przepisy w zakresie prawa imigracyjnego – jest ono dziś jednym z bardziej liberalnych w regionie. To odpowiedź m.in. na dwa fakty: społeczeństwo niemieckie się starzeje plus przed pandemią poziom bezrobocia był niski. Mieszkańcy innych krajów UE, którzy wcześniej chętnie wyjeżdżali do Niemiec, jak Polacy, Bułgarzy czy Rumuni mają dziś lepszą sytuacją u siebie w kraju niż kiedyś. Ponadto te społeczeństwa również się starzeją. A co z licznymi uchodźcami w Niemczech? Przecież w samym 2015 roku zarejestrowano ich tam około miliona. Niestety tylko połowa wszystkich przybyłych w ciągu ostatnich sześciu lat uchodźców pracuje. Ich aktywizacja nie jest wcale taka łatwa. Co więcej, to głównie oni w czasie pandemii tracą pracę.

Również w USA po zmianie władzy odmieni się sytuacja imigrantów. Prezydent Joe Biden zapowiedział wstrzymanie budowy muru na granicy z Meksykiem. Co więcej, nowy prezydent pragnie rozszerzyć opcję legalnej migracji – chodzi m.in. o kwestię łączenia rodzin oraz udzielania azylu, które zostały mocno ograniczone za czasów Donalda Trumpa. Ponadto Biden zamierza zająć się nadaniem obywatelstwa 11 milionom imigrantów, którzy od lat mieszkają w USA bez odpowiednich dokumentów.

PS Wszystkich chętnych zainteresowanych sytuacją prawną cudzoziemców w Polsce zapraszam na imigrancipolska.pl

 

O autorce:

Wanda Sielewicz – pasjonatka prawa, nie tylko polskiego. Doktorantka o dyscyplinie prawo Uniwersytetu Warszawskiego, magister prawa francuskiego o specjalizacji: francuskie i europejskie prawo biznesowe Uniwersytetu w Poitiers. Jest również z wykształcenia ekonomistą – ze specjalizacją w zarządzaniu finansami. Doświadczenie zawodowe zdobywała w warszawskich kancelariach prawnych, zajmując się prawem handlowym oraz procesowym o specjalności odszkodowawczej. Jej specjalizacja to odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne pozbawienie wolności osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1944-1989. Jej najnowszy projekt, mamkredytwefrankach.pl, skupia się na pomocy frankowiczom.