6 grudnia w bielskim Ratuszu odbyła się promocja książki Małgorzaty Ireny Skórskiej Sentymentalna podróż do młodości. Znani i lubiani z Bielska-Białej. Książka zawiera szesnaście autoryzowanych wywiadów ze znanymi ludźmi ze świata kina, teatru, muzyki, kabaretu i polityki. Wszystkich bohaterów, którzy przyjęli zaproszenie do rozmowy o przeszłości, łączy jedno – Bielsko-Biała.

Prawdziwym magnesem dla czytelników była możliwość spotkania i rozmowy z kilkoma bohaterami książki, którzy zjawili się w bielskim Ratuszu, byli to: Stanisław Janicki, Iwona Loranc i Roman Frankl. Spotkanie prowadzili zastępca dyrektora Książnicy Beskidzkiej Katarzyna Ruchała i dyrektor tej placówki Bogdan Kocurek. Autora książki opowiadała, skąd pomysł na tę publikacje oraz jakim kluczem kierowała się, dobierając rozmówców.
W sentymentalną podróż do Bielska i Białej, (wszak Bielsko-Biała zostało połączone w 1951 roku), zapraszam nie tylko swoich bohaterów, ale także stałych mieszkańców i miłośników Małego Wiednia, w którym urodziła się i wychowała Dziewczyna z Małego Wiednia, czyli aktorka Barbara Bursztynowicz, ale i Lucyna Malec, Renata Przemyk, Urszula Dudziak, honorowa obywatelka miasta, która niedawno od nas odeszła, Maria Koterbska, Roman Franki, który udał się w podróż z Małego Wiednia do Wiednia. Z Bielska-Białej pochodzi również światowej sławy kompozytor - Zbigniew Preisner, artystka słynnej Piwnicy pod Baranami Tamara Kalinowska, a także Bohdan Smoleń. Nie można zapomnieć o innych rozmówcach, których rodowód sięga bliżej czy też dalej stolicy Podbeskidzia - Henryk Talar, Stanisław Janicki, Renata Przemyk, Kazimierz Czapla, Grażyna Staniszewska, Iwona Loranc, Jerzy Stuhr czy Olga Łasak. I choć z Bielska-Białej pochodzi znacznie więcej osób znanych i uznanych nie tylko w świecie sztuki, literatury, teatru, polityki i sportu, to w mojej książce znajdziecie państwo rozmowy przeze mnie wytypowane i szczególnie mi bliskie - napisała we wstępie autorka publikacji.
Małgorzata Irena Skórska jest bielszczanką, absolwentką filologii polskiej, a także studiów podyplomowych w zakresie dziennikarstwa. Medioznawczyni, reporterka telewizyjna, dziennikarka prasowa. Autorka licznych artykułów i wywiadów prasowych.
Na promocji zjawili się licznie zaproszeni goście, władze samorządowe reprezentowali zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz radni rady Miejskiej - Urszula Szabla, Barbara Waluś i Rafał Ryplewicz.
Szczególny klimat spotkaniu w Ratuszu nadali muzycy Krzysztof Maciejowski i Jan Stachura, którzy urzekli swoim wykonaniem znanych utworów muzycznych i z bohaterką książki Iwoną Loranc jak za dawnych lat rozgrzali zgromadzoną widownię swoim występem.
Wydawcą książki jest Książnica Beskidzka. Publikacja jest wydawnictwem okolicznościowym z okazji 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Słowo wprowadzające napisał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

JacK

JacK

Na zdjęciu ludzie na promocji książki

 

Na zdjęciu ludzie na promocji książki

 

Na zdjęciu ludzie na promocji książki

 

Na zdjęciu ludzie na promocji książki

 

Na zdjęciu ludzie na promocji książki