"Jeźdźcy na wzgórzu" Rzeźbiarski projekt kuratorski Bronisława Krzysztofa, inspirowany biblijnym tematem czterech jeźdźców Apokalipsy według św. Jana. Do realizacji koncepcji artysta zaprosił dodatkowo Milana Lukáča ze Słowacji, Marka Brzózkę z Węgier oraz Petera Nižňanskýego z Czech. Każdy z czterech artystów wykonał figurę jeźdźca według własnej interpretacji tekstu i we właściwym dla siebie stylu.

                                                                                                    

Bronisław Krzysztof (PL) (ur. 1956 r.) – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1981 r. w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1981 realizuje własne projekty, zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, projektowaniem graficznym i designem.

Prace Bronisława Krzysztofa były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 160 wystawach zbiorowych na całym świecie.

Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Dyplomu Honorowego Ministra Kultury
i Sztuki  (1988),  nagroda prezydenta miasta Bielska-Białej Ikar (1994), Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016)
. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. w Muzeum Watykańskim w Rzymie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach. Mieszka w Bielsku-Białej.

 

Milan Lukáč (SK) (ur. 1962 r.)–absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie Studiował w latach 1981–1987 w pracowni prof. J. Kulich oraz prof. L. Snopek. Studiował także w Paryżu, Wiedniu i Madrycie. Od 1990 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury i Designu Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Zajmuje się twórczością rzeźbiarską, rysunkiem, grafiką
i malarstwem.

Jest autorem wielu monumentalnych dzieł, pomników i miejsc pamięci w Słowacji.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. : nagrody Paul-Louis Weiller, Akademia Sztuk Pięknych, Instytut Francuski w Paryżu (1990), nagrody Levallois-Perret (1998).

Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach na Słowacji i na świecie.

Mieszka w Bratysławie.

 

Marek Brzózka (HU) (ur. 1983 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Studiował pod kierunkiem prof. Kő Pála w pracowni rzeźby figuratywnej. Kształcił się także w Segedynie, Krakowie i Monachium. Od 2013 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Węgierskim Uniwersytecie Artystycznym w Budapeszcie (MKE). Artysta specjalizuje się w rzeźbie, zwłaszcza w rzeźbie plenerowej. Mieszka w Segedynie.

 

 

Peter Nižňanský (CZ) (ur. 1956 r.) – absolwent Szkoły Sztuk Stosowanych w Bratysławie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Pradze,  gdzie studiował w pracowni Jiříego Bradáčka. Artysta specjalizuje się w rzeźbie monumentalnej, płaskorzeźbie i medalierstwie. Czynnie uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Jego realizacje znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Mieszka w Pradze.