Pierwszy UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival w Bielsku-Białej zakończony. Organizatorzy planują już kolejną edycję.

Nie widziałam nigdy wcześniej tak pięknego spektaklu modowego  - stwierdziła po gali zamykającej Festiwal Maria Cristina Rigano z International Couture, znawczyni mody, wykładowczyni uniwersytecka oraz organizatorka pokazów w Rzymie, Paryżu i Pekinie. - Był to znakomicie zorganizowany i przemyślany Festiwal. Dyrekcja artystyczna i reżyseria spektakli były na najwyższym poziomie. W spektaklach modowych niezwykłe połączenie sztuk wizualnych - fotografii, filmu, muzyki, śpiewu, tańca, rysunku i mody - w jedną, harmonijną całość, dało efekt warty tego, by pokazać go w świecie!

UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival, przeszedł do historii, ale echa odbywającego się w pierwszych dniach grudnia Festiwalu, są niezwykle pozytywne i przekroczyły już granice Polski. Wydarzenie połączyło na jednej wspólnej przestrzeni różne pokolenia, różne dziedziny sztuki i pokazało kreatywny potencjał lokalnych twórców oraz tych przybyłych spoza regionu. Zagraniczni goście wyjechali zachwyceni miastem oraz kreatywną energią jaka wytworzyła się i była obecna zarówno wśród artystów, jak i uczestników Festiwalu. Dało się to odczuć także w festiwalowym Papuga Park Hotel SPA & Wellness Marrakesz, gdzie odbywały się spotkania oraz zamknięte dyskusje międzynarodowych gości wydarzenia.

Trzydniowy UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival, pod dyrekcją artystyczną projektantki Natashy Pavluchenko, zakończył się i spełnił swoje zadanie. Festiwal pod egidą Prezydenta Miasta Jarosława Klimaszewskiego i organizowany przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej pod dyr. Małgorzaty Chełchowskiej-Rak, promował nie tylko samo miasto, ale przede wszystkim młodych i uzdolnionych ludzi. Pierwsza edycja zakończyła się wielkim sukcesem, a organizatorzy myślą już o kolejnej. 

Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej, stwierdza: “Ten Festiwal tworzy nową jakość na mapie kulturalnej naszego miasta; to wielkie wyzwanie, ale zdecydowaliśmy się je podjąć.I okazuje się, że była to słuszna decyzja. UrBBan Fusion ma wyjątkową wartość kulturalną dla mieszkańców oraz wizerunku i promocji miasta, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie odbiło się szerokim echem wśród bielszczan, a w szczególności wśród młodych, kreatywnych ludzi. Jestem dumny, że pomysł tak oryginalnego wydarzenia, został wysoko oceniony i nagłośniony także przez zagranicznych gości.”

Konkurs na najlepszy projekt mini kolekcji, ogłoszony kilka tygodni wcześniej, skierowany do młodych ludzi, wyłonił ex aequo dwóch zdobywców pierwszego miejsca i nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Autorami zwycięskich projektów konkursu i odbiorcami ostatecznie dwóch nagród o wartości 5000 złotych każda, zostali Aleksandra Byrska i Eliott Kubiak, oboje z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W jury konkursu zasiedli: Rafał Stanowski - przewodniczący jury, Maria Cristina Rigano, Wojtek Haratyk, Adam Ruśniak, Jagoda Piątek-Włodarczyk, Sebastiano Giorgi i Natasha Pavluchenko.

Obecna na Festiwalu młodzież mogła nie tylko zobaczyć prace uznanych artystów, ale i dowiedzieć się o blaskach i cieniach zawodu projektanta, różnorodnych aspektach i elementach pracy, niezbędnych do odnalezienia się w niej i do odniesienia potem sukcesu w branży. Służyły temu wykłady rangi masterclass znawców i praktyków mody z Polski i Włoch, które z założenia wykraczały poza modę i sztukę krawiecką, a były pomocą w rozeznaniu i określeniu własnego potencjału i możliwości. Podczas masterclass Maria Cristina Rigano, Manuel Perrotta z IFN, Rafał Stanowski z SAPU, dr Paulina Żmijowska oraz Natasha Pavluchenko dzielili się swoimi doświadczeniami, metodologią pracy oraz odpowiadali na liczne pytania zgromadzonej młodzieży. Wielkim powodzeniem cieszył się zorganizowany w BCK-u kilka tygodni wcześniej, casting modeli i modelek, na który zgłosiło się kilkadziesiąt osób. Ostatecznie do spektakli modowych wybrano blisko 50 osób.

Trzydniowe wydarzenie zakończyło się galą finałową w Bielskim Centrum Kultury, gdzie po ceremonii wręczenia nagród młodym projektantom, pokazany został spektakl performatywny w reżyserii Jacka Bończyka, z prezentacją dwóch autorskich kolekcji Natashy Pavluchenko: “Biała/Everlasting” i „Maria D’Anglona” oraz pokazami kolekcji projektantów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) i pochodzących z Bielska-Białej. Swoje kreacje przedstawili: Anna Szczygieł, Aneta Łącka, Angelika Ożdżyńska, Oliwia Jankowska, Mateusz Gurgul, Anna Nowak-Curyło, Anna Drabczyńska i Ewelina Sobolak / Tundra. W pokazach piątkowych zaprezentowane zostały także kolekcje Nargiza Salwy i Łukasza Kubińskiego.

W spektaklu wzięły udział aktorka Marta Gzowska-Sawicka i wokalistka Luna oraz grupa taneczna pod kierownictwem choreograficznym Mateusza Wojtasińskiego. Choreografię fashion performance ułożyła Justyna Kaczmarska-Orawiec. Stylizacjami fryzur do modowego show zajął się team mistrza fryzjerstwa, Macieja Maniewskiego. Galę finałową, tak jak i inne wydarzenia Festiwalu, z elegancją i stylem, poprowadził Conrado Moreno.

Moda była także obecna w koncercie performatywnym aktorki Anny Guzik zatytułowanym “Bez/senna”, pokazanym podczas gali otwarcia Festiwalu w Teatrze Polskim. Zaprezentowana wtedy po raz pierwszy w Polsce kolekcja „Biała/Everlasting”, autorstwa Natashy Pavluchenko, dedykowana jest miastu Bielsko-Biała, a zainspirowana została dekoracjami najstarszego bielskiego kościoła pw. św. Stanisława. W spektaklu wzięła udział Jadwiga Grygierczyk, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, prawdziwa legenda sceny, której gra aktorska wpisała się znakomicie w artystyczny performance i dostarczyła widzom niezwykłych wzruszeń, co podkreślali także zagraniczni goście wydarzenia.

Obecny na Festiwalu Manuel Perrotta, Prezydent International Fashion Network, mającej siedziby w Dubaju i Amsterdamie, określił Festiwal jako “tęczę pełną kolorów w świecie pełnym chmur”. Uznał też, iż Festiwal  “był jednym z najlepiej zorganizowanych wydarzeń modowych na świecie”. Ekipa International Fashion Network, podczas wszystkich dni Festiwalu, realizowała reportaż, który pojawi się na międzynarodowych platformach wideo IFN, dedykowanych światowej modzie. Manuel Perrotta, producent wydarzeń modowych i ekspert w branży w swoich komentarzach, zamieszczonych w mediach społecznościowych, oznaczonych hasztagiem #bielskobiala,zauważył, iż moda i sztuka połączyły polityków różnych opcji.

Wśród gości festiwalu, przybyłych na zaproszenie Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, znaleźli się Anna Maria Anders, Ambasador Polski we Włoszech i Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas swojej pierwszej wizyty w Bielsku-Białej Ambasador Anders miała okazję zachwycić się miastem i zwiedzić kościół św. Stanisława, będący inspiracją dla kolekcji “Biała”. Podkreślała, że moda w sposób niezwykły łączy oba kraje i jest to znakomity pomysł promocji Bielska-Białej, a także polskiej kultury i sztuki.

Swoje przesłanie do organizatorów i gości Festiwalu skierował Aldo Amati, Ambasador Włoch w Polsce, podkreślając, że moda to gałąź gospodarki, która w Polsce ma dobre perspektywy. Podziękował również projektantce Natashy Pavluchenko za stworzenie kolekcji poświęconej włoskiemu miastu Tursi.Umiejscowiona tam Bazylika Najświętszej Marii Panny Królowej Anglony, stała się dla niej inspiracją do powstania kolekcji pochodzącej z nowej linii kreatywnej łączącej modę i sztukę.

Z południa Włoch, z regionu Bazylikata, przybył na Festiwal UrBBan Fusion Salvatore Cosma, burmistrz miasta Tursi, który podkreślił swoją dwuletnią już znajomość z władzami miasta i zadeklarował dalsze zaangażowanie w rozwijanie kontaktów między Bielskiem-Białą a Tursi.

Podczas Festiwalu otwarta została wystawa “Biała” z kadrami Romana Hryciowa, artysty fotografika tworzącego już niemal pół wieku i Michała Obryckiego, będącego na początku swojej drogi twórczej. Obaj artyści sfotografowali kolekcję „Biała / Everlasting” Natashy Pavluchenko, która tym razem była pretekstem do artystycznej wizji artystów. Po wernisażu w Metrum Jazz Club, dwie odsłony, dwa spojrzenia, dwie różne wizje artystyczne - pod opieką kuratorską Iwony Purzyckiej - można było oglądać przez cały czas trwania Festiwalu we foyer Bielskiego Centrum Kultury im. M. Koterbskiej.

Festiwalowi towarzyszyły także projekcje filmowe w bielskim kinie Helios, gdzie we foyer organizatorzy pokazali wystawę rysunku modowego autorstwa Eweliny Kozak i Natashy Pavluchenko.

Juror konkursu, Sebastiano Giorgi, redaktor naczelny dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu Gazzetta Italia, stwierdził: „Festiwal UrBBan Fusion natychmiast zaistniał w przestrzeni i już od pierwszej edycji widać, że będzie to wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz wydarzeń miasta. Dla mnie osobiście ten miks pokazów mody, sztuki, masterclass i performance’ów najwyższej jakości, to wspaniałe doświadczenie. Pozytywnie zaskoczyła mnie duża otwartość i poziom, zarówno organizatorów, jak i publiczności. Widzę, że dla miasta Bielska-Białej i samego wydarzenia ​​rysuje się wspaniała przyszłość.”

Podsumowując wydarzenie Natasha Pavluchenko, dyrektor artystyczna, powiedziała: “Organizacja tego Festiwalu, to ze strony miasta inwestycja w rozwój młodego pokolenia, a zarazem w kulturę i sztukę, co jest niezwykle cenne, zwłaszcza w czasach w jakich obecnie żyjemy. Dla uczestniczących w nim artystów był jak ożywczy powiew, a dla wielu z nich oznaczał także powrót do pracy w trudnym okresie, w którym nadal się znajdujemy. Dziękuję artystom, organizatorom, partnerom, mediom za włożoną pracę i wsparcie, a widzom za bardzo pozytywne opinie o Festiwalu, które idą dalej, w świat. Myślę, że otworzyła się przed nami droga do kolejnej edycji UrBBan Fusion w 2022 roku.”

Festiwal wpisał się w obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej - dwóch różnych jednostek administracyjnych, położonych od stuleci na dwóch brzegach rzeki Biała. Wiceprezydent miasta Adam Ruśniak analizując całość wydarzenia stwierdził: “Podczas realizacji tego przedsięwzięcia najcenniejszy był fakt, że jest to projekt innowacyjny oraz od początku do końca wymyślony i zorganizowany przez nas. Z pewnością nie udałoby się to, gdyby nie wspaniały i bardzo kreatywny zespół ludzi, którzy uwierzyli w ten projekt, poświęcając mu się całkowicie. I chyba dzięki temu zrealizowaliśmy go - aż trudno w to uwierzyć - w niespełna dwa miesiące! Dziękuję.”