W przeciwieństwie do państw europy zachodniej dopiero uczymy się patriotyzmu konsumenckiego. Pomaga nam w tym apka Pola.

Od ponad czterech miesięcy użytkownicy smartfonów mogą korzystać z darmowej aplikacji „Pola”. Aplikacja ta służy do sprawdzania „polskości” produktów, które chcemy kupić. Wystarczy pobrać darmową aplikację.  Zainstalowana na telefonie Pola po zeskanowaniu kodu kreskowego danego produktu dostarcza użytkownikowi kompletu informacji dotyczących producenta. Na ich podstawie maksymalnie może on otrzymać 100 punktów:

35 pkt za polski kapitał,

10 pkt za rejestrację firmy w Polsce,  

30 pkt za krajowe miejsce produkcji,

15 pkt za tworzenie miejsc pracy w kraju,

10 pkt za niezależność od międzynarodowych korporacji.

Aplikacja funkcjonuje od niedawna a użytkowników przybywa mimo braku jakichkolwiek działań promocyjnych i reklamowych. Na chwilę obecną szacuje się że pobrało ją ponad 100 tysięcy użytkowników.

Co ciekawe aplikacja doczekała się już ataku niemieckiej tv oskarżającej takie działania jako nie fair wobec wspólnej polityki unijnej.  Jak powszechnie wiadomo niemieckie ( nie tylko niemieckie )  firmy wyprowadzają z naszego rynku ogromny kapitał nie tylko przez swoje sieci handlowe typu Lidl czy Kaufland.  Sprzedają swoje produkty pod własnymi markami ale też pod wykupionymi polsko brzmiącymi nazwami. Wiadomo też że często na polski rynek trafiają produkty gorszego gatunku w porównaniu do rynku tzwn starej unii ( nie mówiac juz o USA ) w dodatku za wyższą cenę.   
Wbrew pozoro na zachodzie patriotyzm konsumencki jest bardzo mocno zakorzeniony i ma nie bagatelny wpływ na gospodarki tych krajów.

Zachęcać do korzystania z aplikacji chyba nie trzeba bo w ten prosty sposób napędzamy rodzimą  gospodarkę, tworzymy miejsca pracy a więc zarabiamy wszyscy!

 

Pola działa na urządzeniach z Androidem 4,1 lub nowszym

Oraz na iOS wersji co najmniej 8,0