100 osób może przyjąć ośrodek kwarantannowy uruchomiony w Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku.

Pierwszą osobę przyjęto 20 marca, obecnie przebywa tam 21 gości. Do ośrodka kierowane są tylko osoby zdrowe, które muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. O skierowaniu decyduje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Osoba dociera na miejsce we własnym zakresie. Pokoje dla poddanych kwarantannie znajdują się w wydzielonej części ośrodka, w segmencie C.
- Nasi pracownicy nie mają bezpośredniego kontaktu z gośćmi. Przyjęcie do ośrodka odbywa się bezobsługowo przez tzw. śluzę. Kontaktujemy się z klientem tylko telefonicznie - informuje dyrektor zarządzający Orlego Gniazda Beata Rakszawski. Skierowani wchodzą do ośrodka wydzielonym wejściem. Przechodzą przez tzw. śluzę, w której znajduje się umywalka oraz środki dezynfekujące. Na stole znajdują kopertę z regulaminem pobytu, który muszą podpisać, oraz klucz do pokoju. Kolejne dwa tygodnie przebywają w pokoju z łazienką. Nie mogą z niego wychodzić, natomiast mogą na określonych warunkach korzystać z balkonu. Posiłki dostarczane są trzy razy dziennie pod drzwi pokojów. Goście odbierają posiłek po otrzymaniu telefonu.
- Posiłki roznosi czterech pracowników, w tym ja. Mimo że nie mamy bezpośredniego kontaktu z osobami przebywającymi na kwarantannie, robimy to w maseczkach, goglach ochronnych i rękawiczkach - mówi B. Rakszawski. Reszta pracowników, np. przygotowujący jedzenie, nie ma wstępu do segmentu C. Ośrodek testuje możliwość zakupów on-line dla przebywających na kwarantannie.
- Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że część osób trafia do nas tuż po przekroczeniu granicy, nie byli w stanie zaopatrzyć się we wszystko. Ewentualne zakupy będą do nich dostarczane wraz z posiłkami - wyjaśnia dyrektor.
W przypadku, gdy u osoby poddanej kwarantannie pojawią się niepokojące objawy mogące sugerować zakażenie koronawirusem, wdrażane są odpowiednie procedury.
- Informowany jest sanepid, wzywane pogotowie. Chory jest przewożony do szpitala, a jego pokój dezynfekowany. Do tego celu kupiliśmy najnowsze na rynku urządzenie, używane do sterylizacji sal operacyjnych - tłumaczy B. Rakszawski.
Wszystkie procedury obowiązujące w ośrodku kwaranntowanym zostały zaakceptowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej. Ośrodek ma monitoring wewnętrzny (korytarze i wyjścia z pokoi są monitorowane przez 24 godz., o czym są poinformowane osoby odbywające kwarantannę) oraz zewnętrzny, jest także oznakowany i obecnie osoby postronne nie mają do niego wstępu. Złamanie zakazu jest zagrożone karą finansową.

fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej