Dlaczego w tłusty czwartek je się pączki? Dlaczego tłusty czwartek jest tłusty? Dlaczego w tłusty czwartek je się pączki?

Tłusty czwartek, czyli początek ostatniego tygodnia karnawału to już ostatni moment na zabawę, a przede wszystkim - słodkie obżarstwo. Ale czy zawsze jedzono pączki w tłusty czwartek?

Początki słodkiego obżarstwa sięgają czasów pogaństwa, a nawet starożytnego Rzymu. Tego dnia nasi przodkowie świętowali odejście zimy i nadejście wiosny. Jednak wówczas nie jedzono słodkości, a tłuste potrawy – różnego rodzaju mięsa oraz pączki przygotowane z ciasta chlebowego i nadziewane... słoniną. Z czasem, gdy chrześcijaństwo zawitało do Polski i pojawił się wielki post, nasi przodkowie zaczęli coraz prędzej świętować zakończenie karnawału, gdyż jeden dzień nie wystarczał. Rozpoczynanie czasu objadania się w niedzielę nie przystawało, jako że jest to dzień święty, do którego przygotowania trwały kiedyś od soboty. Piątek również odpadał – jako dzień upamiętniający śmierć Jezusa wymagał powagi. Tak więc wcześniej hulanka mogła się rozpocząć dopiero w czwartek. 
Kiedyś zajadano się tłustymi potrawami. W takim razie kiedy zaczęto jeść słodkie pączki. Tradycja słodkiego tłustego czwartku sięga około XVI wieku. Wówczas w pączkach zamiast różnego rodzaju nadzień umieszcza małego orzeszka lub migdała.
 

Gdzie więc obchodzony jest tłusty wtorek?
Jednym z takim krajów jest Francja, gdzie ów dzień nazywany jest "Mardi Gras".
Ameryce czy Australii, gdzie wypada "Fat Tuesday". "Fat Tuesday" czy "Pancake Tuesday" to święto krajów anglojęzycznych, które stoi pod znakiem naleśników i wyścigów podczas których podrzuca się naleśnika na patelni.
Skandynawowie obchodzą tłusty czwartek we wtorek. Na północy od Polski tego dnia pałaszuje się charakterystyczne dla tamtego regionu drożdżówki z cynamonem i podobne do naszych ptysi pszenne bułeczki z nadzieniem migdałowym z bitą śmietaną.