Znamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody Teatralnej „Złota Maska”. Uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województwa śląskiego, za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu, odbyła się na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznych Złotych Masek, a przede wszystkim Krzysztof Maciejowski, który otrzymał Złotą Maskę w kategorii "Nagroda Specjalna" za muzykę do spektaklu „CIAŁO BAMBINA” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” w Teatrze Banialuka

To już tradycja, że nagrody wręczają wspólnie władze województw śląskiego i opolskiego, nagradzając w ten sposób artystów z obu regionów, według odrębnych regulaminów. Województwo śląskie reprezentował w Opolu marszałek Jakub Chełstowski.

 W obecnej 51. edycji nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku. Przedstawienia oceniane były w ośmiu kategoriach: przedstawienie roku oraz przedstawienie spektakl dla młodych widzów, które mają charakter honorowy oraz: aktorstwo – rola kobieca, aktorstwo – rola męska, aktorstwo – rola wokalno-aktorska, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna, które mają charakter pieniężny i wynoszą 10 tys. zł. Wobec braku nominacji w kategorii aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, przyznano 6 nominacji – i zostanie wyłonionych 2 laureatów – w kategorii nagroda specjalna.

 Laureaci Nagród Teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim za rok 2018:

 Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

„Pod presją” Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. 

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Morze ciche” Jeroena Van Haele w reżyserii Łukasza Zaleskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka. 

Kategoria AKTORSTWO – ROLA KOBIECA

Sandra Korzeniak za rolę Mabel w spektaklu „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. 

Kategoria AKTORSTWO – ROLA MĘSKA

Grzegorz Dowgiałło za rolę Stańczyka w spektaklu „Stańczyk. Musical” Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. 

Kategoria AKTORSTWO – ROLA WOKALNO-AKTORSKA

Joanna Woś za rolę Violetty Valery w spektaklu „Traviata” Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego i za rolę Angioliny w spektaklu „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak w Operze Śląskiej w Bytomiu. 

Kategoria REŻYSERIA

Maja Kleczewska za reżyserię spektaklu „Pod presją” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. 

Kategoria SCENOGRAFIA

Mirek Kaczmarek za scenografię do spektaklu „Upiory” Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz za scenografię do spektaklu „Kordian” Juliusza Słowackiego w reżyserii i opracowaniu Jakuba Roszkowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. 

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

  • Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
  • Iwona Woźniak wraz z Zespołem Teatru Naumionego za propagowanie kultury regionalnej w spektaklach i warsztatach teatralnych. 

Podczas uroczystości wręczono również nagrodę im. Leny Starke, która fundowana jest przez katowicki oddział ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Za kreację aktorską nagrodzone zostały: Danuta Lewandowska, Joanna Romianiak i Anna Konieczna za kreacje w spektaklu dla dzieci słyszących i niesłyszących „Morze ciche” granym w języku migowym w Teatrze Nowym w Zabrzu. Laureatami nagrody im. L. Starke za całokształt osiągnięć są: Jan Bógdoł z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Edyta Kędziora z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

 Z kolei Anna Konieczna z Teatru Nowego w Zabrzu otrzymała nagrodę Dziennika Teatralnego im. Zbigniewa Grucy fundowaną przez Stowarzyszenie Teatralne Tespis i Internetowy Dziennik Teatralny w Katowicach dla najlepszego aktora teatralnego w województwie śląskim i opolskim.