Wysokiej klasy respiratory, kupione z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego dotarły do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. W sumie urządzeń będzie osiem.

Wysokiej klasy respiratory, kupione z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego dotarły do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. W sumie urządzeń będzie osiem.

– Kupiliśmy siedem respiratorów. Ósmy dotrze w październiku – wyjaśnił dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego Łukasz Matlakiewicz. Koszt jednego urządzenia to około 100 tys. zł.

Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski podkreślił, że dzięki tej inwestycji na wszystkich 15 stanowiskach oddziału dostępne są respiratory, posiadające niezbędne funkcje do wentylowania praktycznie każdej patologii układu oddechowego.
– To szczególnie istotne teraz, w dobie pandemii SARS – CoV-2. Każdy dodatkowy respirator to możliwość ratowania życia kolejnemu zakażonemu pacjentowi – powiedział ordynator.

Na wszystkich stanowiskach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii będą obecnie wykorzystywane urządzenia tej samej firmy, które pracują w identycznym systemie i mogą być powiązane z zastosowaniem elektrycznej tomografii impedancyjnej (EIT). To znacznie usprawnia pracę personelu medycznego.
- Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego podjęła słuszną i strategiczną decyzję, bo kupno nowych respiratorów to inwestycja na 20 kolejnych lat - zaznaczył ordynator.

Urządzenia, które do tej pory znajdowały się na stanie szpitala, są mobilne i można je wykorzystywać na innych oddziałach.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wymieniono również na nowoczesne łóżka dla pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii. W kwietniu Samorząd Województwa Śląskiego poinformował o przyznaniu 123 mln zł na walkę z koronawirusem. Pieniądze trafiają do 27 podmiotów medycznych w województwie śląskim. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z tej puli 3,4 mln zł.

Na rozdzieloną kwotę 123 mln zł składa się 105 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Kolejne 12 mln zł to środki z budżetu państwa. Pozostałe 6 mln zł to wkład beneficjentów.