Nieustannie powtarzamy tezę, że ¾ organizmu człowieka składa się z wody. Ten ważny składnik jest niezwykle istotnym z uwagi na fakt, iż to właśnie on utrzymuje właściwe środowisko dla przebiegu odpowiednich procesów fizjologicznych w ciele każdej żywej istoty. Bez wody nie byłoby życia. Dla komórek jest bowiem niezbędną na drodze do utrzymania równowagi całego ustroju.

Coraz częściej pojawiają się w mediach informacje na temat niezwykłej roli wody w życiu człowieka. Oprócz wody pitnej wiele mówi się o tym, jak ogromna ilość tego surowca każdego dnia zostaje zanieczyszczona w procesach fabrycznych i jak wiele tych zanieczyszczeń wraca później do obiegu w naturalnym środowisku. Cieszyć może fakt, iż rośnie trend na unikanie plastiku w codziennym życiu, dzięki czemu maleje stopień zanieczyszczenia choćby źródeł wody. Podobnie jest w przemyśle odzieżowym, który do produkcji każdego materiału wymaga ogromnej ilości tego surowca. W sieci powstają liczne sklepy świadczące usługi z zakresu sprzedaży odzieży „z drugiej ręki” czy nawet wymiany części garderoby.

Detoksy czy wodne diety to według wielu pseudo-dietetyków klucz do osiągniecia w krótkim czasie nienagannej figury. Owszem, woda jest doskonałym wsparciem w czasie diety, wręcz koniecznym, ale nie jedynym! Popularne „oczyszczanie z toksyn” to nic innego, jak zwiększenie wydzielania moczu, które pomaga pozbyć się produktów przemiany materii i jakoby oczyszcza organizm. Nie od dziś wiadomo, iż człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia dłuższy okres czasu, niż gdyby został on pozbawiony wody. Częste incydenty związane z odwodnieniem organizmu prowadzą do trwałych zmian w organizmie człowieka. Zarówno wysoka temperatura otoczenia, jak i intensywny wysiłek czy trening wymagają większej podaży wody.

Powszechnie zakłada się, iż osoba dorosła powinna w ciągu dnia spożywać 2-2,5l wody. Składa się na to zarówno ilość płynów spożywana w postaci gorących i zimnych napojów (około 62% przyjmowanych dziennie płynów), jak i ta woda, która zawarta jest w warzywach czy owocach. Ponadto organizm dostarcza wodę w wyniku przemian metabolicznych, jakie zachodzą podczas przyjmowania białek, węglowodanów czy tłuszczów – ich odsetek jest jednak najmniejszy.

Woda wodzie nierówna – to należy wziąć pod uwagę. Częstym błędem podczas uzupełniania zapasów tego składnika jest to, iż zapominamy o różnicach, jakie występują w składzie każdej butelkowanej wody. W przypadku osób cierpiących na osteoporozę ważne jest to, aby zawierała ona większą ilość wapnia, co dla chorych na kamicę nerkową może okazać się strzałem w kolano. Najbardziej uniwersalną jest woda źródlana. Wody mineralne natomiast powinny być stosowane zgodnie z tym, jakie potrzeby wykazuje nasz organizm.

Na rynku od dłuższego czasu dostępne są popularne butelki filtrowane, które oprócz tego, iż wykonane są z bezpiecznego materiału, to posiadają również filtry pozwalające na oczyszczanie wody kranowej. Dzięki takim rozwiązaniom nawet zabiegane osoby mogą zadbać o odpowiednie nawodnienie, bez nieustannej troski o odpowiedniej jakości wodę. Taki „patent” pozwala również wyrobić nawyk regularnego picia wody, za co organizm z pewnością będzie nam wdzięczny.

Należy również pamiętać, że dużo nie zawsze znaczy zdrowo. Jeśli czujemy się źle po wypiciu ogromnej ilości wody, nie czujmy się zobowiązani do tego, aby stosować tę praktykę na dłuższą metę. Owszem, woda jest niezwykle ważna, ale z niczym nie należy przesadzać.

Klaudia PiwowarczykO autorce:

Klaudia Piwowarczyk absolwentka studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, fotoreporter i korespondent serwisu Strefa Siatkówki, wokalistka i saksofonistka zespołu muzycznego, miłośniczka zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.