Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie kilka popularnych, działających wykrztuśnie, syropów przeznaczonych do leczenia przeziębienia u dzieci, stosowanych w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Są to serie syropów Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen. Decyzje dotyczące wstrzymania produktów w obrocie mają rygor natychmiastowej wykonalności. Substancją czynną tychże leków jest fenspiryd, który w obliczu najnowszych badań nieklinicznych został uznany za niekorzystnie wpływający na zdrowie.

Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, wystąpiono także z wnioskiem o wszczęcie procedury unijnej w celu ponownej weryfikacji korzyści i ryzyka płynących z zażywania fenspirydu. Na ten moment możliwe jest jednak powiększenie listy o kolejne preparaty zawierające fenspiryd.

Lista wycofanych z obrotu syropów znajduje się TUTAJ


Jeżeli macie te leki w swojej apteczce - koniecznie je usuńcie!

Decyzja o wstrzymaniu produktu leczniczego w obrocie wydawane są jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom. Organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wydają wtedy odpowiednie decyzje:
  • wojewódzki inspektor farmaceutyczny – decyzję o wstrzymaniu na terenie swojego działania obrotu określonych serii produktu leczniczego;
  • Główny Inspektor Farmaceutyczny - decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu określonych serii produktu leczniczego.

Po wydaniu powyższych decyzji zostaje wstrzymany obrót (sprzedaż) wskazanych serii danego produktu leczniczego, we wszystkich hurtowniach i aptekach, do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową.