Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej dołączył do grona placówek wykonujących endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW). To jedna z najskuteczniejszych, małoinwazyjnych metod leczenia m.in. chorób dróg żółciowych.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna pozwala choremu uniknąć klasycznej operacji. Zabieg usuwa złogi nie tylko z dróg żółciowych, ale także trzustkowych. Jest stosowany również w diagnostyce nowotworów i przewlekłych stanów zapalnych trzustki. Umożliwia zakładanie protez do dróg żółciowych u pacjentów cierpiących na nowotwory złośliwe.

– To był pierwszy taki zabieg od momentu uruchomienia Szpitala Wojewódzkiego - podkreślił kierownik Oddziału Gastroenterologicznego Szpitala Wojewódzkiego Tomasz Michalski. Ordynator wyjaśnił, że zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest bardzo duże. - Technika stosowana jest od lat, ale dostępność ECPW, ze względu na jej skomplikowany charakter, czyli połączenie metod endoskopowej i radiologicznej, jest mocno ograniczona – powiedział lekarz. 

Poza wdrożeniem ECPW specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego wkrótce przeprowadzą kolejne zabiegi, które do tej pory nie były wykonywane w tutejszej pracowni endoskopowej.
– Będziemy zakładać protezy przełykowe u pacjentów z chorobami nowotworowymi przełyku. Zamierzamy również leczyć achalazję - chorobę, której charakterystycznym objawem są zaburzenia połykania. W trudnych przypadkach, gdy nie pomaga leczenie farmakologiczne, mamy już możliwość rozszerzania wpustu żołądka przy pomocy technik endoskopowych – podkreślił Tomasz Michalski.  

Wdrożenie ECPW jest możliwe dzięki rozpoczęciu współpracy Szpitala Wojewódzkiego z dr. n.med. Piotrem Wosiewiczem, specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trakcie wieloletniej pracy na Oddziale Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej oraz w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego im. Profesora Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

Dotychczas jedyną placówką, która wykonywała endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW) w naszym rejonie, było Beskidzkie Centrum Onkologii –Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.