W ostatnich dniach wiele osób – studentów, pracowników Akademii i innych wolontariuszy pracowało z zaangażowaniem, żeby podać ostateczną liczbę klapków, zebranych w ramach akcji „Klapki dla Gambii”. Wynik jest imponujący! 22.133! Dokładnie tyle dzieci w Gambii już niedługo otrzyma klapki, które będą chronić ich stopy przed skaleczeniami, obtarciami, ranami, ukąszeniami i złamaniami.

Żeby pokazać jak ogromna jest to ilość, 5 lipca, uczestnicy Koła Naukowego „Horyzont”, czyli pomysłodawcy akcji, zorganizowali prezentację połączoną z sesją fotograficzną. Najpierw na schodach Centrum Handlowego Gemini, a następnie na terenie kampusu ATH, przed budynkiem L  zaaranżowano jedyną w swoim rodzaju, kolorową sesję zdjęciową.

Zebrane klapki zostały następnie posegregowane według numeracji. Dla celów transportowych prawie wszystkie pary zostały pospinane gumkami i trytytkami. Była to mozolna praca, ale kto tylko mógł i chciał: liczył, podawał, przerzucał, łączył w pary, dźwigał, najprościej mówiąc –pomagał.

Natomiast we wtorek 10 lipca, od godzin porannych klapki były pakowane do dużego kontenera, który przyjechał na teren kampusu ATH.  Kilka godzin trwało zanim klapki, spakowane w workach, zostały w nim umieszczone. Teraz ponad 22 tysiące par popłynie do portu w Bandżul, w Gambii. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele sponsorów strategicznych – firm: OT Logistics S.A. oraz C.Hartwig Gdynia S.A., które w całości zorganizowały i pokryły koszty transportu.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc  i sprawną organizację liczenia, segregowania i pakowania tak wielkiej ilości klapków.

Z niecierpliwością będziemy czekać na relacje dr. Macieja Kalarusa, opiekuna Koła Naukowego „Horyzont”, koordynatora akcji „Klapki dla Gambii” i trzech studentów, którzy wraz z nim, w imieniu wszystkich ofiarodawców, będą rozdawać klapki dzieciom w Gambii – najmniejszym kraju w Afryce.