Postępująca pandemia Covid-19 sieje spustoszenie na świecie i Europie. W wielu krajach zupełnie wymknęła się już spod kontroli. Polacy i ostrowianie nie chcąc dopuścić do włoskiego scenariusza zareagowali. Już przed ogłoszeniem przez prezesa rady ministrów, Mateusza Morawieckiego zaczęli prewencyjnie zamykać swoje firmy. Firmy które niejednokrotnie są jedynymi źródłami dochodu dla rodzin.

Pandemia dopiero się rozpędza i nikt nie wie jak długo to jeszcze potrwa. Koszty utrzymania firmy są ogromne. W ich skład wchodzą pensje dla pracowników, składki ZUS, kredyty, ubezpieczenia, prąd, ogrzewanie i inne. Wśród tych innych między innymi podatek od nieruchomości pobierany przez samorządy. 
Obecna sytuacja odbija się niemal na wszystkich branżach. Najgorzej jest w branży gastronomicznej, turystycznej i rozrywkowej- te z dnia na dzień zostały całkowicie odcięte od źródła dochodu. 
Nie wiadomo jak długo potrwa czas "izolacji", pewne jest jednak, że niektórzy przedsiębiorcy nie wrócą już do prowadzenia swoich firm. 

Banki oraz rząd wychodzą naprzeciw i proponują rozwiązania dla firm. A samorządy?
Wiadomo, że większość z nich jest w trudnej sytuacji finansowej. Czy samorządy jednak wyciągną rękę do swoich mieszkańców i zechcą przygotować rozwiązanie pomocowe np. w formie ulgi podatkowej na czas pandemii?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował apel do samorządów, pisząc  list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię. Rzecznik zwrócił uwagę, że są oni w obecnej sytuacji pozbawieni dochodu, a ponadto w dalszym ciągu ponoszą wiele kosztów.

Abramowicz podkreślił, że z radością przyjął informacje, iż część samorządów np. Kalisz zdecydowały się już takie działania. Zapowiedział je także np. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Więcej: portalsamorzadowy.pl

Rozwiązania pomocowe: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-przedsiebiorcow