We wrześniu kolejny raz odbędzie się Narodowe Czytanie, tym razem to Polacy będą decydować, który utwór literacki będzie czytany. Głosować można do 11 lutego.

W wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego powstała lista wybitnych dzieł polskiej literatury. Znajdują się na niej: ,,Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta, ,,Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, ,,Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, ,,Popioły" Stefana Żeromskiego, ,,Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Prezydent Andrzej Duda zachęca do głosowania na wybraną przez siebie pozycję, każda z nich stanowić może lekturę Narodowego Czytania. Zaproponowane utwory są nie tylko doskonałym przykładem bogactwa polszczyzny, ale również ważnym elementem naszej polskiej tożsamości, kształtowanej przez wielkie dzieła narodowej kultury.

Aby zagłosować należy wybrać jeden z podanych poniżej tytułów i umieścić go w temacie e-maila, który należy wysłać na adres: narodowe.czytanie2016@prezydent.pl Aby głos był ważny należy w temacie e-maila umieścić tylko tytuł (bez cudzysłowu i bez autora dzieła). Głos można oddać do 11 lutego. Wynik głosowania zostanie ogłoszony po 22 lutego 2016 roku.

Tytuły dzieł, na które można głosować:

Chłopi- Władysław Reymont

Noce i dnie- Maria Dąbrowska

Wesele- Stanisław Wyspiański

Popioły- Stefan Żeromski

Quo vadis- Henryk Sienkiewicz