Dyplom akcji Supermiasta w ramach plebiscytu Gazety Wyborczej już w Bielsku-Białej. Z rąk naczelnego katowickiego oddziału dziennika Dariusza Kortki i prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego odebrał go 14 września w Ratuszu prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. To właśnie klub i jego proekologiczne inicjatywy zostały docenione przez czytelników GW jako najważniejsze osiągnięcia w ostatnim 30-leciu w naszym mieście.

Klub Gaja i jego ekologiczne inicjatywy zostały dostrzeżone przez czytelników Gazety Wyborczej w plebiscycie Supermiasta. Uznali oni, że szacunek dla Ziemi, etyczna postawa wobec zwierząt i skuteczne, znane w świcie działania proekologiczne to najważniejsze zjawiska w najnowszej historii Bielska-Białej. Wskazało na to aż 60 procent uczestników plebiscytu GW.

Wyniki plebiscytu podsumowującego akcję Supermiasta, zorganizowaną z okazji 30. rocznicy pierwszych w wolnej Polsce wyborów samorządowych, zostały opublikowane 8 maja w lokalnych tygodnikach Gazety Wyborczej i na jej internetowych stronach lokalnych. Gazeta najpierw poprosiła czytelników o wytypowanie największych sukcesów tego 30-lecia w ich miastach; potem na wybrane spośród wszystkich zgłoszonych propozycje należało głosować internetowo. Oddano w sumie 39 tysięcy głosów.
W Bielsku-Białej największe uznanie uczestników plebiscytu zyskała ekologia i działania założonego w 1988 roku przez Jacka Bożka Klubu Gaja. Zachęcamy Polaków i Polki do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt. Otwieramy debatę społeczną na temat tego, co to znaczy być ekologicznym. Konsekwentnie uczestniczymy w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w tworzeniu nowych postaw społecznych podkreślających wagę codziennych wyborów w stosunku do przyrody i świata zwierząt. Poprzez nasze idee i działania staramy się inspirować i zachęcać do współpracy różnorodne środowiska społeczne, zawodowe i kulturowe, a także różne pokolenia Polaków - piszą na swojej stronie ekolodzy z Gai.

ek

 fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB