"To mały krok dla manekina w samochodzie, ale wielki skok dla ludzkości" - tak można podsumować to, czego wczoraj dokonała firma SpaceX. Tesla Roadster został wystrzelony w kosmos z rakiety Falcon Heavy. Niezwykłe widoki z kamer zamontowanych na Tesli można podziwiać na YouTube. Rakieta leci z misją na Marsa!

We wtorek miliony ludzi na całym świecie oglądało transmisję na żywo z Ośrodka Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie. W dziewiczy lot w kosmos poszybowała rakieta Falcon Heavy.

Do ostatniego stopnia rakiety zostało umieszczone auto Tesla, a na jego pokładzie zamocowano manekina. Podczas lotu z głośników auta miała lecieć piosenka „Space Oddity” Davida Bowiego, chociaż w kosmosie tego nie słychać, bo w próżni nie rozchodzą się fale dźwiękowe. Dzięki kamerom można było obserwować podróż. 

SpaceX idzie krok naprzód
Założona pod hasłem kolonizacji Marsa spółka Muska SpaceX już kilka lat temu zaczęła wystrzeliwać satelity za pomocą swojej rakiety Falcon 9. Ale wtorkowy test ma przenieść działalność spółki Muska na dużo wyższy poziom.

Co się stanie z samochodem?
"Samochód" miał się kierować w stronę Marsa. Prawdopodobnie przeleciał jednak poza zaplanowaną trajketorię i kieruje się gdzieś pomiędzy planety Mars i Jupiter. Nie do końca wiadomo, co dalej będzie się działo z "samochodem". Najprawdopodobniej Tesla zderzy się z innymi ciałami niebieskimi na swojej nowej trajektorii. Poniżej nagranie z pokładu Tesla Roadster: