Nie straszna im pandemia, nie straszna izolacja. Zrobili to po raz kolejny. Kreatywni młodzi ludzie z Bielska-Białej i okolic, mimo przeciwności, wydali już #12 numer magazynu redakcjaBB. Odbyła się również, podobnie jak w przypadku #11 numeru, internetowa premiera publikacji. Wraz z nią prezentacja nowego numeru, szereg rozmów, wywiadów, a nawet świąteczny spektakl.

Nie straszna im pandemia, nie straszna izolacja. Zrobili to po raz kolejny. Kreatywni młodzi ludzie z Bielska-Białej i okolic, mimo przeciwności, wydali już #12 numer magazynu redakcjaBB. Odbyła się również, podobnie jak w przypadku #11 numeru, internetowa premiera publikacji. Wraz z nią prezentacja nowego numeru, szereg rozmów, wywiadów, a nawet świąteczny spektakl.

Zarejestrowane filmiki poświęcone temu, co zawiera magazyn, nadal można oglądać na Facebooku redakcjiBB pod adresem https://www.facebook.com/redakcjaB
Prace nad #12 numerem redakcjiBB rozpoczęły się jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Tematem przewodnim 80-stronicowego magazynu jest podróż w różnorakich odsłonach. Mamy więc na jego łamach podróże po świecie lub regionie, ale też odkrywanie nowych pasji czy też podróże w głąb siebie. Śladami kawy czytelnik #redakcjaBB odwiedzi Etiopię, wymarzoną Japonię czy szczyty Karkonoszy, ale dowie się też, jak przygotować się do podróży, aby była ona zgodna z oczekiwaniami oraz aby uniknąć przykrych niespodzianek. Przeczytamy też o wpływie transportu na środowisko.

W magazynie, jak zawsze, nie brakuje wspaniałych zdjęć. Publikacja przybliża projekty realizowane w ostatnim czasie przez redakcję. Najnowszym z nich jest komuniku w ramach Fundacji Zróbmy to. Projekt daje młodzieży możliwość poszerzenia swojego portfolio i zdobycia pierwszych zawodowych szlifów. O jego szczegółach można przeczytać na stronie internetowej pod adresem https://komuniku.pl
 Natomiast cały magazyn, w wersji on-line, można znaleźć na stronie https://redakcjabb.pl

Premiera numeru odbyła się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Złożyło się na nią kilka kilkudziesięciominutowych filmików o tym, co znajdziemy na jego łamach, są też rozmowy z gośćmi. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno towarzyszący #12 magazynowi dodatek - e-book psychologiczny Lubię, Szanuję, Akceptuję – Siebie! autorstwa Justyny Górki i Paulina Gawędy. Można go pobrać ze strony https://redakcjabb.pl/magazyn/lubie-szanuje-akceptuje-siebi

 Jedną z bohaterek e-booka jest dr Agnieszka Skorupa. Rozmowa z psychologiem – próba zastanowienia się nad wadami i korzyściami izolacji podczas pandemii - jest elementem premiery.
- Uświadomienie sobie, że życie jest ciągłą zmianą, pozwala nam na odnalezienie się w sytuacji, w której się znaleźliśmy. Życie wymaga od nas elastyczności i dostosowywania się do tego, co przynosi – mówi podczas rozmowy dr Agnieszka Skorupa. - Warto spróbować przystosować się do życia, pracy, nauki w sytuacji izolacji, żeby było nam mniej trudno, a wręcz żeby wzrastać i mieć okazję do rozwoju dzięki izolacji – dodaje.

Jak tłumaczy dr Skorupa, strach i lęk są normalne, tylko należy je odróżniać. Strach to raczej uczucie krótkotrwałe, natomiast zgeneralizowany lęk może nam towarzyszyć długo i bez konkretnej przyczyny. W czasach pandemicznych powinniśmy być dla siebie wyrozumiali, bo pandemia zastała nas w różnych momentach życia. Nie porównujmy się i patrzmy na siebie z życzliwością. Pomoże nam zwracanie uwagi na pozytywne aspekty życia – piszmy sobie, co miłego się wydarzyło, co dobrego zrobiliśmy. Pamiętajmy, że każda sytuacja ma swój początek i koniec - żaden sztorm nie trwa wiecznie – dr Skorupa cytuje Joannę Pajkowską, która w 2019 roku jako pierwsza Polka opłynęła samotnie kulę ziemską, nie zawijając do portu.

Do tego wszystkiego warto być realistycznym optymistą – to znaczy utrzymywać nadzieję na to, że wiele można zrobić. Może nie mamy poczucia kontroli nad wszystkim, co się dzieje, ale warto przywracać kontrolę nad codziennością. Można na przykład wyznaczać sobie małe codzienne wyzwania i je realizować – ćwiczenia fizyczne itp. Nasz stres jest nie tylko psychiczny, ale też fizyczny i jego konsekwencje najłatwiej rozładować również w fizyczny sposób – poprzez gimnastykę czy ćwiczenia. - Chociaż 15 minut dziennie – zaleca na koniec dr Skorupa.

Kolejny premierowy filmik dotyczy zdobycia pracy marzeń. Wywiad na ten temat z Magdą Felczak, ekspertką od komunikacji oraz społecznej odpowiedzialności biznesu, założycielką portalu Homejob – poświęconego tematowi pracy zdalnej i elastycznej - i Kasią Syrówką, praktyczką biznesu z ponad 24-letnim doświadczeniem w marketingu, sprzedaży i zarządzaniu strategicznym oraz konsultingu biznesowym (Syrowka.com) przeprowadza Angelika Ogrocka, animatorka projektu Centrum Miasta.
Z rozmowy dowiemy się, od czego warto zacząć kreowanie swojego wizerunku w internecie, które umiejętności podkreślać w swoim CV, na jakim etapie wykształcenia wybrać sobie konkretny zawód, od czego zacząć przebranżowienie czy jakie będą kompetencje przyszłości. Rozmówczynie podają również wskazówki dotyczące rozmów o pracę on-line; ujawniają, kto bardziej liczy się na rynku pracy – lider czy osoba, która umie współpracować, a także podpowiadają, jak dobrać zawód do typu osobowości.

Premierę #12 redakcjiBB kończy wyjątkowy spektakl. Wyjątkowy, bo zrealizowany mimo pandemicznych czasów. Świąteczną opowieść wyreżyserowała Judyta Dobek. To spektakl na podstawie książki Opowieść Wigilijna Charlesa Dickensa. Wystąpiły w nim: Simona Wójcik, Basia Sordyl, Weronika Marczyńska, Lena Ryncarz, Natalia Grabczak, Weronika Krajewska, Maja Chlipała, Wiktoria Szuta, Zuzanna Pazurkiewicz oraz Aleksandra Wójcik. Aktorki nagrywały kwestie w swoich domach, a później podczas produkcji wszystko zostało idealnie zmontowane w bardzo pasującą do siebie całość.

Premiera #12 magazynu redakcjaBB była realizowana w ramach prowadzonego przez Fundację Zróbmy.To projektu Centrum Aktywności Społecznej o nazwie Centrum Miasta. Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.