Prawie 11 mln zł wydał w ubiegłym roku na inwestycje Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Prace modernizacyjne i budowlane kosztowały 2,3 mln zł, a zakup sprzętu i aparatury medycznej 8,5 mln. Na realizację zadań placówka pozyskała też 9,9 mln zł dotacji.

Prawie 11 mln zł wydał w ubiegłym roku na inwestycje Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Prace modernizacyjne i budowlane kosztowały 2,3 mln zł, a zakup sprzętu i aparatury medycznej 8,5 mln. Na realizację zadań placówka pozyskała też 9,9 mln zł dotacji.

Dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Łukasz Matlakiewicz podkreśla, że pomimo pandemii SARS –CoV-2, udało się zrealizować większość planów.
– Największy procent dotacji stanowią pieniądze otrzymane z województwa śląskiego. To ponad 5,5 mln zł. Z unijnych funduszy pozyskaliśmy ponad 3 mln zł. Z budżetu państwa dostaliśmy 1,3 mln zł. Nasz własny udział w tych wszystkich inwestycjach wyniósł natomiast 800 tys. zł - mówi Łukasz Matlakiewicz.

Zdaniem dyrektora, jednym z większych wyzwań w dobie pandemii SARS –CoV-2 są prace budowlane związane ze zmianą lokalizacji oddziałów chirurgii ogólnej i naczyniowej, a także neurologii.
– Inwestycja ruszyła z pewnym opóźnieniem. Baliśmy się, że w ogóle nie uda się jej rozpocząć – przyznał dyrektor.
Prace budowlane prowadzone są z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Przed remontem oddział neurologii liczył 37 łóżek, po przebudowie znajdzie się ich tam 50. Inwestycja ma zakończyć się w lutym br.

Z dotacji województwa śląskiego bielska placówka kupiła m.in. sprzęt do walki z SARS –CoV-2. Szpital nabył również wysokiej klasy mikroskop operacyjny, służący do zabiegów neurochirurgicznych. Sprzęt kosztował 1 mln 50 tys. zł. Województwo śląskie przekazało na ten cel 1 mln 40 tys. zł. Nowoczesny sprzęt zastąpił wysłużony mikroskop, używany od początku funkcjonowania Oddziału Neurochirurgicznego, czyli przez blisko 20 lat. Zaletami nowego urządzenia są znakomita jakość obrazu, w znacznym stopniu zautomatyzowana obsługa, możliwość archiwizowania obrazów i filmowania przeprowadzanych operacji w wysokiej rozdzielczości.

Placówka ma też nowoczesne aparaty do RTG i USG, które pomogą w leczeniu pacjentów kardiologicznych. Aparat RTG z ramieniem C umożliwia zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej. Sprzęt trafił do Pracowni Elektrokardiografii i Elektrofizjologii, gdzie wykonuje się m.in. zabiegi ablacji. Z USG korzystać będą pacjenci leczeni w poradni kardiologicznej.

Oba urządzenia zostały kupione dzięki dofinansowaniu z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego Polkard na lata 2017-2020. Na RTG z ramieniem C udało się uzyskać z Ministerstwa Zdrowia 744 tys. zł. Kolejne 240 tys. zł szpital otrzymał na aparat do USG.

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB