Zadymka ,to wydarzenia czekające nas od 18 do 25 lutego w Bielsku-Białej i Katowicach podczas LOTOS Jazz Festival 20. To festiwal który przekracza wszelkie granice: artystyczne, organizacyjne i geograficzne. Dzięki współpracy z francuską MEZZO.TV oraz niemiecko-francuskim Arte, kanałom telewizyjnym poświęconym sztuce i adresowanym do milionów melomanów na całym świecie, zarejestrowanych zostało w ciągu pięciu ostatnich lat dwanaście zadymkowych koncertów.

Były one wielokrotnie prezentowane w kanałach satelitarnych i internetowych tych stacji a część z nich retransmitowana przez TVP Kultura. Dzięki tym realizacjom festiwal znalazł się w gronie takich markowych wydarzeń muzycznych świata, jak: Festiwal Jazz a Vienne, Festival du Jazz a Marciac, Jazz a Juan  (Juan-Les-Pins), Montreux Jazz Festival i wielu innych. Zarejestrowane przez MEZZO i Arte materiały filmowe na stałe weszły do archiwów dokumentujących najciekawsze zjawiska w zakresie kultury muzycznej w Europie i na świecie.

Obecność marki Bielska Zadymka Jazzowa w tym wymiarze jest znakomitą promocją zarówno festiwalu, jak i naszego kraju. 

Koncert jubileuszowy 20. Lat zadymki w bielskim środowisku jazzowym
Festiwal rozpocznie specjalnie przygotowany Koncert jubileuszowy, którego uczestnikami będą bielscy muzycy jazzowi współpracujący z Zadymką w ciągu dwudziestu lat. Połączy on trzy pokolenia muzyków, w tym wielu, którzy wychowali się na Zadymce. Koncert poprowadzi profesor Andrzej Zubek, wśród wykonawców wystąpią bracia Golcowie, Beata Przybytek, Wojtek Myrczek i wielu innych wybitnych polskich muzyków. Honorowy patronat nad koncertem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej, Jacek Krywult.

 

Konkurs – drzwi do sukcesu
Zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem organizatorów, jurorów i laureatów konkursów. Jej tematem będzie promocyjna rola nagrody głównej, czyli nagrania i promocji debiutanckiej płyty. Gościem specjalnym będzie Maciej Obara, laureat konkursu w 2007 roku. Nagroda w postaci wydanej płyty otwarła mu drogę do współpracy ze słynną wytwórnią ECM. Finał konkursu odbędzie się tradycyjnie w Sali koncertowej ZPSM w Bielsku-Białej. Finaliści zaprezentują swoje programy przed jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Następnie festiwal przeniesie się do Klubu Metrum, gdzie materiał z płyty „Unloved”. Zaprezentuje kwartet Macieja Obary.

Po koncercie odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu i jam session.


Gala Polskiego Jazzu
Gospodarzem „Gali polskiego jazzu” będzie Leszek Możdżer, pianista, kompozytor i aranżer, uważany za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady. Laureat wielu nagród. Jest laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii Rock-pop-estrada (2004). Otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury  (2006) oraz nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą. Od 1994 roku regularnie wybierany przez czytelników "Jazz Forum" Pianistą Roku. Jest również dyrektorem artystycznym od lat zaprzyjaźnionego z Zadymką Jazzu nad Odrą.

Klimaty jazzu
Klimaty jazzu to cykl koncertów prezentujących najciekawsze dokonania światowej muzyki jazzowej. Podczas 20. Zadymki w sali Klubu Klimat zaprezentują się Alex Han, wybitny saksofonista amerykański młodego pokolenia, który na co dzień występuje w zespole Marcusa Millera. Na Zadymce zaprezentuje swój debiutancki album pt. „Spirit”, który został nominowany do Grammy 2018. Pozostałe koncerty w ramach cyklu Klimaty Jazzu prezentować będą uznanych wirtuozów: Joya deFrancesco, najwybitniejszego hammondzisty, Monty’ego Alexandra, wybitnego pianistę łączącego jazz z muzyką reggae oraz prawdziwą ikonę jazz-rocka, jednego z twórców tego gatunku, Jeana Luca Ponty’ego.

Okolice jazzu
Okolice jazzu to tradycyjnie koncerty prezentujące taneczne nurty muzyki improwizowanej.  W tym roku w Klubie Klimat zaprezentuje się 8-osobowa angielska formacja MF Robots. MF Robots czerpią inspirację z klasycznego dziedzictwa. Ich muzyka łączy elementy z różnych epok i stylów: soul, jazz, hard funk, electronica, acid jazz i pop.

Młody polski jazz
W ramach tego cyklu festiwal przestawia i promuje debiutanckie projekty najbardziej uzdolnionej jazzowej polskiej młodzieży. Na 20. Zadymce odbędzie się premiera płyty bielskiego basisty, Roberta Szewczugi „Moonrise” oraz prezentacja materiału z płyty formacji EABS, która w sposób niezwykle twórczy i nowatorski zinterpretowała muzykę Komedy.

Koncert na Szyndzielni
Również w tym roku nie zabraknie jednej z największych atrakcji Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej, jaką jest koncert w schronisku na Szyndzielni. Uczestnicy wyjadą o zmroku kolejką gondolową, aby na wysokości ponad 1000 m n.p.m. wysłuchać jednego z ostatnich koncertów. W tym roku będzie to Kapela Ze Wsi Warszawa, jedna z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich grup muzycznych.