9 września br. w Ratuszu prezydent Jarosław Klimaszewski uroczyście otworzył BBDays4.IT! Celem tego wydarzenia jest zaprezentowanie siły lokalnego rynku IT oraz integracja pasjonatów programowania.

Podczas pierwszych pięciu BBDays4.IT  pasjonaci technologii cyfrowych będą mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych przez partnerów festiwalu czyli bielskie firmy IT. Zapisów na eventy firmowe dokonać można po wejściu na adres: https://www.bbdays4.it/#tg-timetable i kliknięciu w logo firmy, znajdujące się w harmonogramie festiwalu. W harmonogramie znajdują się też społecznościowe meetupy, poświęcone m.in. tajnikom pracy developera, startupom czy aplikacjom webowym i mobilnym, na które można się zgłosić po kliknięciu w wybrany logotyp. Dostępne są również zapisy na dni otwarte firm IT: https://evenea.pl/event/23041-10/ Z kolei dla uczniów szkół średnich niewątpliwą atrakcją będzie konferencja „Programista – zawód przyszłości”.

 

W sobotę 14 września odbędzie się dwuczęściowa konferencja programistyczna. Najpierw w godzinach od 9:00 do 15:00 w budynku Akademii Techniczno-Humanistycznej prelegenci poruszą tematy związane m.in. z takimi zagadnieniami jak: open source, front-end, back-end, dev ops, rzeczywistość wirtualna czy rozszerzona. Następnie, na terenie Centrum Sportu „REKORD” w Cygańskim Lesie już po raz czwarty pasjonaci IT spotkają się na konferencji programistycznej „pod chmurką” czyli BBQ4.IT. W luźnej atmosferze programiści będą rozmawiali o wyzwaniach, stojących przed branżą IT. Bilety na obie części zakupić można pod adresem: https://evenea.pl/event/bbdays4it/ Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany dla Fundacji Moniki Jaskólskiej „Nie wypada nie pomagać” na cele charytatywne. Fundacja powstała w ramach akcji „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa”. Jej celem jest pozyskanie środków na bielski Szpital Pediatryczny, a także przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii dotyczącej zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

Ostatni dzień festiwalu (niedziela 15 września) upłynie pod znakiem konkurencji między programistami, którzy zawalczą o nagrody w dość nietuzinkowym miejscu. Tego dnia 16 czteroosobowych drużyn rywalizować będzie w hackathonie „Żyj, pracuj i wypoczywaj w BB i okolicy" na górnej stacji kolejki na Szyndzielni.  Pracować będzie można nad pomysłami projektów związanych z miastem i regionem, np. w kategoriach kultury, sportu, transportu miejskiego, edukacji, infrastruktury, aktywnego wypoczynku i innych. Na hackathon rejestrować się można poprzez stronę: https://evenea.pl/event/hackathon-na-szyndzielni/

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Bielsko-Biała, Akademia Techniczno-Humanistyczna oraz firmy Rekord SI, Selleo i Capsilon. Wśród partnerów BBDays4.IT znalazło się kilkadziesiąt firm i instytucji z regionu Podbeskidzia. Impreza została objęta patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.