1 lipca wchodzi kilka zmian związanych z Twoimi finansami, o których warto wiedzieć. 500+ na pierwsze dziecko i bezpłatny pobyt przy podopiecznym w szpitalu, to nie jedyne nadchodzące rewolucje. Dowiedz się, które zmiany dotyczą Ciebie.

Wnioski o Dobry Start 

Wnioski online można składać od 1 lipca, a tradycyjną papierową drogą od 1 sierpnia. Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Cały program opiera się na dofinansowaniu do wyprawki szkolnej pod tytułem "Dobry Start". Jest to jednak jednorazowa wypłata i obejmuje uczniów do 20 roku życia oraz tych, którzy mają 24 lat, pod warunkiem, że posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Poza tym, dofinansowanie nie jest zależne od dochodów rodziców. Już 1 lipca, do godziny 6 rano, złożono online prawie 10 tysięcy wniosków.

Bezpłatne czuwanie przy dziecku w szpitalu

Narodowy Fundusz Zdrowia ma pokrywać pobyt rodzica w szpitalu przy łóżku chorego dziecka. Nowa ustawa ma przyczynić się do jak najczęstszych i nieograniczonych kontaktów dzieci z najbliższymi osobami.

Pracownicze Plany Kapitałowe 

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być prywatną emeryturą. PiS chce tym programem objąć wszystkich pracujących Polaków. Wiąże się to z mniejszą pensją miesięczną, ma to jednak skutkować większą ilością pieniędzy na "jesień życia”. W pierwszej kolejności do PPK trafią osoby, pracujące w firmach, które zatrudniają ponad 250 osób. PPK nie jest ściśle powiązany z emeryturą – to program oszczędnościowy. Najlepiej wyjdą na tym młodzi np. 20-latek, który będzie pracował do 65. roku życia i odkładał na PPK, może liczyć nawet na 160 tys. zł oszczędności.

500+ na pierwsze dziecko 

Od 1 lipca można składać online wniosek o dodatek 500+. Od teraz na 500+ nie mają wpływu dochody rodziców, świadczenie dotyczy już pierwszego dziecka. Procedura również ma być prostsza, chociażby wniosek będzie krótszy, tzn. będzie mniej rubryk do wypełnienia.  

Poznań – zapłacisz więcej za wywóz śmieci

Od 1 lipca mieszkańcy Poznania i gmin, należących do związku GOAP, będą płacić więcej za śmieci. Stawki mają być zależne od kilku czynników. W budynkach wielorodzinnych opłata wyniesie 14 zł od osoby, w domach jednorodzinnych i budynkach do czterech lokali ma to być  16 zł od osoby. Opłaty dotyczą osób, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. Osoby, które nie segregują, będą płacić więcej – 30 zł, czyli o 10 zł więcej niż obecnie. Przykładowo kalkulując: pięcioosobowa rodzina, mieszkająca w bloku lub domu jednorodzinnym, płaciła około 54 zł za śmieci. Od teraz będzie musiała wyłożyć na ten cel od 70 do 80 zł.