To oczywiste, że aktywność fizyczna sprzyja naszemu zdrowiu. Wszyscy zalecają, żebyśmy biegali, ćwiczyli, po prostu, ruszali się jak najwięcej. Pytanie jednak, które rodzaje aktywności fizycznej najkorzystniej wpływają na zdrowie i czy jakieś dyscypliny sportu są bardziej efektywne. Badanie na ten temat przeprowadził dr Pekka Oja z fińskiego UKK Institute for Health Promotion Research (Instytut Badań Promocji Zdrowia).

Eksperci chcieli zbadać, czy rzeczywiście aktywność fizyczna może doprowadzić do opóźnienia procesu starzenia organizmu. Byli również zainteresowani odpowiedzią na pytanie, czy jakieś sporty bardziej efektywnie niż inne obniżają ryzyko śmierci. 

Badania doprowadziły ich do jednoznacznego wniosku, że każda aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zgonu o 28%. 

Ale to pływanie, sporty rakietowe i aerobik wiążą się z większym spadkiem śmiertelności, głównie z powodu chorób serca, ale też i innych dolegliwości. Badacze wykazali, że ryzyko zgonu wśród osób, które uprawiają sporty rakietowe jest o 47% niższe; u pływaków to ryzyko maleje o 28%, a u tych, które uprawiają aerobik wskaźnik śmiertelności jest niższy o 27%. 

Miłośnicy jednośladów mają o 15% więcej szans na długie życie niż ci, którzy najbardziej lubią siedzieć w fotelu.