W dniach 23 - 26 kwietnia w Bielsku-Białej odbędzie się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu "Sacrum in Musica".Bilety na każdy koncert w cenie 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy - emeryci, młodzież szkolna).

Tegoroczny festiwal muzyki sakralnej zainaugurowany zostanie 23 kwietnia o godz. 18.00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Podczas koncertu usłyszymy utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta - Exsultate, Jubilate oraz Mszę koronacyjną C-dur. Kompozycje sakralne klasyka wiedeńskiego wykonają Bielska Orkiestra Festiwalowa i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Marty Gardolińskiej oraz soliści – sopranistka Barbara Zamek, mezzosopranistka Natalia Kawałek-Plewniak, tenor Max Prodinger i bas Ludovik Kendi.


 
Koncert muzyki klezmerskiej
Drugi dzień festiwalu Sacrum in Musica jest tradycyjnie poświęcony muzyce żydowskiej. 24 kwietnia o godz. 18.00 w BCK wystąpią Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, Israel Rand – kantor z Izraela oraz organista i pianista Piotr Rojek. Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia to jedyny w Polsce chór synagogalny. Towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich, popularyzuje pieśni wybitnego XIX-wiecznego wrocławskiego kantora Moritza Deutscha. Zespół powstał w kwietniu 1996 r. z inicjatywy dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Prowadzi aktywną działalność koncertową. Po koncercie zaplanowano wernisaż wystawy Kolory piątej ewangelii w Galerii Środowisk Twórczych w BCK.
 


Koncert muzyki starocerkiewnej
Koncert tradycyjnej starocerkiewnej pieśni dla festiwalowej publiczności 25 kwietnia o godz. 18.00 w ewangelickim kościele Zbawiciela przygotował łotewski chór Logos pod dyrekcją Jana Szenroka. Chór jest związany z soborem Narodzenia Pańskiego w Rydze. To jedna z najpiękniejszych neobizantyjskich świątyń prawosławnych w krajach bałtyckich, która obecnie jest katedrą Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej i zarazem eparchii ryskiej. Z tego względu chórzyści uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach religijnych Łotwy.
 


Koncert muzyki gospel
New Life Gospel Choir pod dyrekcją Petera Mante wystąpi w finałowym koncercie festiwalu 26 kwietnia o godz. 18.00 w kościele św. Andrzeja Boboli. W New Life Gospel Choir - działającym od 2000 r. w Dusseldorfie - śpiewa ponad 20 osób z całego świata. Łączy ich profesjonalizm, doskonałe przygotowanie muzyczne i niesamowita energia, która towarzyszy występom zespołu. Wykonują przede wszystkim czarną muzykę gospel, która dla artystów jest środkiem przekazu własnych radości, uczuć, pragnień i refleksji. Wyjątkowe, soulowe brzmienie chóru sprawia, że każdy jego koncert to dla słuchaczy przeżycie.Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Bielskiego Centrum Kultury