W piątek, 3 sierpnia o godz. 18.00 zapraszamy na pokaz filmu Elżbiety Jabłońskiej „Nowe Życie”. Film „Nowe Życie” to 45-minutowy zapis rejsu statkiem, na którym artystka przewoziła zdobyty i odrestaurowany neon z lat 70. Starej reklamie świetlnej Elżbieta Jabłońska nadała nowe znaczenie, inicjując przy jego pomocy wiele wydarzeń w miejscach, w których był prezentowany. Do filmu muzykę na żywo zagra multiinstrumentalista, Wojciech Kotwicki.

Dziesięciometrowy neonowy napis „Nowe Życie” w latach 70. XX wieku oświetlał Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Trzeciewcu pod Bydgoszczą. Zapomniany neon w 2005 roku odkryła artystka Elżbieta Jabłońska.
W 2009 roku artystce udało się przejąć podniszczoną reklamę świetlną spółdzielni i nadać jej nowe życie. Od tamtej pory neon w charakterze pracy artystycznej podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Był wielokrotnie eksponowany w przestrzeni publicznej, instytucjach, galeriach i muzeach, głównie polskich, ale też za granicą. W miejscach, w których się pojawia, staje się symbolem stanu gotowości do zmiany, otwarcia się na nieznane, poszukiwań nowych rozwiązań, ale wprowadza również zachęcający do refleksji kontekst w miejscach, które tracą swoje znaczenie.
Prezentowany film jest dokumentacją rejsu artystki z Nakła nad Notecią do Berlina, który odbył się w dniach 4–9 lipca 2016 roku. Wraz z artystką podróżował neon „Nowe Życie” – jego celem była prezentacja na wystawie „COMMON AF-FAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD – CONTEMPORARY ART FROM POLAND” przygotowanej przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin.
Film „Nowe Życie” stanowi 45-minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki, składając się na spontaniczny, wrażeniowy zapis podróży.
Podczas projekcji filmu muzykę na żywo wykona multiinstrumentalista, Wojciech Kotwicki.
Film znajduje się w zbiorach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

Elżbieta Jabłońska – artystka urodzona w 1970 roku. W latach 1990–1995 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Jej twórczość przynależy do nurtu krytycznego i kontestującego rzeczywistość. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performans oraz działania czasowo-przestrzenne. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (www.nieuzytkisztuki.pl), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009).

Wojciech Kotwicki – wokalista, gitarzysta, współautor muzyki i tekstów grupy 3moonboys. Jest multiinstrumentalistą, producentem, kompozytorem, autorem tekstów, grafikiem, webdesignerem, twórcą animacji i wideo. Od roku 2014 współpracuje z Elżbietą Jabłońską przy projektach: Nieużytki Sztuki, Partytura Na Głosy Zwierzęce, Nowe Życie czy Ćwiczenia z zaniechania, realizując warstwę dźwiękową, kompozycyjną, a także dokumentując przebieg zdarzeń.