Profesjonalne miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych przybyło w Bielsku-Białej. Mowa o Sali Ceremonii przy cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej 92. W budynku już wcześniej odbywały się wydarzenia kulturalne. W poprzednich latach były tam m.in. wystawiane Dziady Adama Mickiewicza. W tym roku część budynku przeszła remont, dzięki któremu powstała garderoba dla artystów i połączenie łazienki z budynkiem przejściem wewnątrz.

- To bardzo ważne, żeby artyści mieli godziwe warunki, żeby mogli się przebrać. Jeszcze urządzimy te pomieszczenia, dodamy tam wieszaki i inne potrzebne przedmioty, dzięki którym będą mogły pełnić swoje funkcje – mówi przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra.

Remont polegał na zaadaptowaniu części garażu na garderobę dla artystów i utworzeniu przejścia do toalety i łazienki.
- Przy okazji w zaadaptowanych pomieszczeniach została wymieniona stolarka drzwiowa i okienna, położono nowe posadzki - wcześniej na ich miejscu była tylko wylewka betonowa. Przeprowadziliśmy też remont sanitariatu – tłumaczy zaangażowany w działalność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dariusz Gajny.

W Sali Ceremonii odbywały się już wydarzenia dotowane z kasy miasta. Bywa też, że miasto korzysta z sali bezpłatnie. Tak było np. w ubiegłym roku, kiedy to Miejski Dom Kultury wystawiał w tym miejscu spektakl Teatru Bez Granic Skrzypek na dachu.
Pieniądze na przystosowanie tego obiektu do funkcji kulturalnej w 80 procentach przekazało miasto (80.000 zł), pozostałe koszty to wkład własny Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Cmentarz żydowski przy ul. Cieszyńskiej zmienia się sukcesywnie. Dwa lata temu dzięki staraniom Gminy Wyznaniowej Żydowskiej został przeprowadzony gruntowny remont ogrodzenia wokół nekropolii. W planach na przyszłe lata jest wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej remontu całego budynku. Jeszcze w tym roku gmina czeka na ocenę merytoryczną projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 332 drzewa i 5 gałęzi, który przewiduje m.in. budowę parku – lapidarium z wyeksponowanymi zabytkowymi fragmentami nagrobków odkrywanych na terenie miasta podczas prac budowlanych.

Pierwsze kulturalne wydarzenia w Sali Ceremonii w tym roku miały odbyć się już wiosną, jednak z uwagi na pandemię zostały przełożone na jesień.

- 5 września zapraszamy na koncert Dominiki Handzlik z zespołem, która będzie śpiewać poezje kobiet piszących w języku jidysz w tłumaczeniu na język polski. 11 września przyjmujemy u siebie wydarzenie Festiwalu Muzyki Crossover – koncert zespołu Vołosi, a miesiąc później - 11 października, z okazji zakończenia Świąt Simchat Tora, planujemy koncert chóru Ave Sol funkcjonującego przy Bielskim Centrum Kultury – mówi Dorota Wiewióra. - Później, jeśli będzie zainteresowanie i wola mieszkańców, to chcemy jeszcze wystawić Dziady, na listopad też mamy już propozycje – dodaje.

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB