Aż 25 776 uczniów obejrzało przedstawienie Teatru Lalek Banialuka „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka (reżyseria Konrad Dworakowski) w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół.

Przedstawienie rejestrowane było w ubiegłym tygodniu. W pokazach uczestniczyli widzowie z 540 szkół na terenie całego kraju. Widowisko Banialuki cieszy się popularnością wśród widzów i uznaniem krytyki. Otrzymało m.in. Nagrodę Złocisty – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie, gdzie wyróżniono także Marikę Wojciechowską za plastykę spektaklu oraz Piotra Klimka za muzykę do przedstawienia. 
Kompozytor otrzymał także nagrodę za najlepszą muzykę podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Ponadto inscenizację doceniło Jury Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie, które przyznało jej nagrodę za najlepszy spektakl. „Jury postanowiło nagrodzić w ten sposób problematykę poruszoną   w spektaklu, grę aktorów oraz oprawę scenograficzną. W szczególny sposób komisja doceniła interakcję głównego bohatera z widownią, co pozwoliło głębiej wniknąć w jego świat.”

 

Spektakl „Król Maciuś Pierwszy” będzie można zobaczyć ponownie w maju w siedzibie Teatru Lalek Banialuka.