Gwiazdy światowego jazzu, polskie premiery i specjalnej projekty złożą się na program 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, która już w czwartek 18 listopada rozpocznie się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.


Gwiazdy światowego jazzu, polskie premiery i specjalnej projekty złożą się na program 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, która już w czwartek 18 listopada rozpocznie się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Na początek, 18 listopada o godz. 18.00, Bielskie Centrum Kultury funduje nam spotkanie z jednym z najciekawszych gitarzystów jazzowych - Jakobem Bro i płytą pod tytułem Uma Elmo nagraną dla legendarnej wytwórni płytowej ECM. Płyta przygotowana w 2021 r. przez trio - do którego Jakob Bro zaprosił norweskiego trębacza Arve Henriksena i hiszpańskiego perkusistę Jorge Rossy - zbiera doskonałe recenzje na całym świecie. Jednym z ważniejszych momentów albumu jest utwór To Stanko. Jak mówi sam artysta: Skomponowałem utwór To Stanko, aby uczcić życie i brzmienie Tomasza Stańki, w którego zespole grałem, nagrywałem i z którym koncertowałem na całym świecie przez ponad pięć lat.

Opinię interesującego, żywiołowego młodego pianisty jazzowego ma Vijay Iyer (wg portalu Pitchfork). Wiosną ukazał się w ECM jego najnowszy album Uneasy, nagrany w trio z Lindą Oh na kontrabasie i Tyshawnem Soreyem na perkusji. Materiał z tej płyty usłyszymy w drugiej części festiwalowego wieczoru w BCK 18 listopada. Warto dodać, że niezależnie od kariery muzycznej, Iyer studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Yale. Obronił także doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jego badania obejmowały m.in. percepcję muzyki. Publikuje artykuły w magazynach naukowych. 

Ton trąbki Mathiasa Eicka nazwano na łamach New York Timesa nieskazitelnym i przenikliwym. Na Jazzowej Jesieni - jako pierwsi w Polsce – 19 listopada o godz. 18.00 będziemy mogli usłyszeć na żywo materiał z jego najnowszej ECM-owskiej płyty When We Leave. Norweskiemu trębaczowi towarzyszyć będzie skrzypek Håkon Aase, pianista Andras Ulvo i gitarzysta basowy Audun Erliern oraz perkusista Torstein Lofthus.

Bohater drugiej części piątkowego wieczoru w BCK - saksofonista Maciej Obara - specjalnie dla Jazzowej Jesieni stworzył wyjątkowy wieloosobowy ensemble, do którego zaprosił muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej. W ten sposób powstał projekt specjalny nazwany Euforila. W BCK usłyszymy ten materiał w wykonaniu sekstetu muzyków: Maciej Obara – saksofon, Tomek Dąbrowski – trąbka, Dominik Wania – instrumenty klawiszowe, Grzegorz Tarwid – instrumenty klawiszowe, Ole Morten Vagan – kontrabas i Gard Nilssen – perkusja.
Warto podkreślić, że Maciej Obara jako trzeci z Polaków - po Tomaszu Stańce i triu Marcina Wasilewskiego - znalazł się w wyjątkowym gronie artystów nagrywających dla ECM Records

Trzeci festiwalowy wieczór rozpocznie występ znakomitej pianistki rodem z Bielska-Białej, wychowanki bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i krakowskiej Akademii Muzycznej – Kasi Pietrzko. Zdobywczyni prestiżowej nagrody Mateusz Trójki, Grand Prix Jazz Melomani oraz Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2018 przygotowała koncert na duży skład – jazzowe combo i chór – pod hasłem Anxious Beauty.
Przypomnijmy, że Kasia Pietrzko jest pianistką, kompozytorką, aranżerką, liderką zespołów, co w zdominowanym przez mężczyzn świecie jazzowym bywa niełatwe. Jej fonograficzny debiut Forthright Stories z 2017 r. został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i środowisko jazzowe w kraju i za granicą. W ubiegłym roku pianistka ze swoim trio wydała drugi album Ephemeral Pleasures, czyli ulotne przyjemności.
Z Tomaszem Stańką Kasia Pietrzko wystąpiła w walentynkowym koncercie w 2018 roku. Legendarny trębacz wyjątkowo docenił talent Pietrzko, wieścił jej dużą karierę i zapowiadał wtedy dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. 

W drugiej części sobotniego wieczoru swoje siły połączą Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz. Skalpel to duet nujazzowy stworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudłę. Latem 2019 roku z okazji 77. rocznicy urodzin Tomasza Stańki, Skalpel wspólnie z trębaczem Piotrem Damasiewiczem po raz pierwszy zaprezentowali program Music for S. Elektroakustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko usłyszymy w BCK 20 listopada w wykonaniu tworzących muzykę elektroniczną Marcina Cichego i Igora Pudły, trębacza Piotr Damasiewicza, kontrabasisty Damiana Kostki, wibrafonisty Piotra Rakowskiego oraz perkusisty Rafała Dutkiewicza.

Na zakończenie 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko BCK zaprasza na koncert z nowego cyklu Foyer Jazz. 20 listopada o godz. 21.00 wystąpi 24-letni kompozytor, aranżer, pianista i trębacz Dawid Broszczakowski, który debiutuje autorskim projektem i płytą zatytułowaną 22. Obok lidera grającego na instrumentach klawiszowych i trąbce grać będą saksofoniści Antoni Kuzak i Michał Sosna, gitarzysta Piotr Mędrzak, basista Patryk Bizukojć i perkusista Grzegorz Kańtoch.

Festiwalowi tradycyjnie towarzysz będzie wystawa prac plastycznych. Tym razem w Galerii Środowisk Twórczych BCK zawisną plakaty znakomitego grafika i plakacisty Jana Młodożeńca.

wag

 

Na zdjęciu Jacob Bro trio
Jacob Bro trio, fot. Andreas Koefoed 

 

Na zdjęciu Viyaj Ijer
Vijay Iyer Trio, fot. Craig Marsden

 

Na zdjęciu Maciej Obara
Maciej Obara, fot. Anita Suchocka

 

Na zdjęciu Skalpel
Skalpel, fot. Bartosz Hołoszkiewicz

 

Na zdjęciu plakat koncertu Dawida Broszczakowskiego