Po projekcie z legendarnym kubańskim pianistą Gonzalo Rubalcabą i wcześniejszej trasie koncertowej z jedną z największych gwiazd współczesnej sceny jazzowej Branfordem Marsalisem, Anna Maria Jopek zaprosiła do współpracy artystów znad Wisły, których podziwiała od lat.


Kierownictwo artystyczne nad projektem objął Piotr Wojtasik, odpowiedzialny również za aranże, a całości dopełnia znakomity zespół w składzie: Wojciech Niedziela, Maciej Sikała, Atom String Quartet, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski oraz Piotr Nazaruk.

Przestworza to muzyka premierowa, stworzona specjalnie na to spotkanie. Usłyszymy w niej frazy i tematy tradycyjne, a także zupełnie nowe kompozycje. Będzie akustycznie, szeroko i przestrzennie.

- Przestworza – to tytuł, który przyszedł na myśl prawie natychmiast, ale przed nim było najważniejsze – ludzie – wymarzona obsada – mówi Anna Maria Jopek. - Udało się zaprosić takich artystów, których gra i postawa w muzyce ucieleśniają wszystko, w co wierzę i za czym nieustannie tęsknię. Czekam na to, jakie równanie napisze muzyka dla tej konfiguracji ludzkiej i repertuarowej. I wiem, mówi mi to przeczucie tak silne jak moja potrzeba wolności, że to będzie inne od wszystkiego, co było kiedykolwiek wcześniej – dodaje artystka.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała