Do rąk czytelników trafił #11 nr pisma redakcjaBB. To magazyn autorstwa młodych ludzi z Bielska-Białej i okolic, którzy przy wsparciu mentorów tworzą teksty, zdjęcia i grafiki, a później publikują je na jego łamach. Obecnie redakcjaBB łączy prawie pół tysiąca młodych z miasta i okolic.

Magazyn jest dostępny w formie papierowej i na stronie https://redakcjabb.pl/Proces tworzenia 11. numeru magazynu redakcjaBB był wyjątkowy i inny niż dotychczas. Przypadł bowiem na czas pandemii oraz odbył się wyłącznie zdalnie. Także on-line odbyła się jego premiera. Działania w sieci z tej okazji dofinansowało Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci, zorganizowała je Fundacja Zróbmy.To, prowadząca Centrum Aktywności Społecznej w Bielsku-Białej o nazwie Centrum Miasta. Wszystkie wydarzenia, które odbyły się w ramach premiery, były nagrywane i dostępne są cały czas na Facebooku RedakcjaBB: https://www.facebook.com/pg/redakcjaBB/videos/?ref=page_internal

- Po raz pierwszy w historii redakcji całość prac nad magazynem przebiegała zdalnie. Jesteśmy dumni z uczestników projektu, z tego, jak sobie poradzili ze zdalną pracą. Po raz kolejny okazało się, że kiedy redakcja nie może być obecna w naszym życiu fizycznie, jest przede wszystkim w naszych sercach – mówi na jednym z filmów koordynatorka projektu magazynBB w ramach fundacji Zróbmy.To, redaktor naczelna Dorota Łaski.

- Ponad 30 osób, łącząc obowiązki szkolne i inne, stworzyło prawie 100 tekstów, towarzyszące im grafiki i zdjęcia. Wcześniej aktywnie uczestniczyli w warsztatach on-line i konsultacjach. W efekcie powstało 80 stron zapisu ich doświadczeń, pasji i przemyśleń na temat całego życia społecznego – dodaje animatorka projektu Justyna Górka.

O tym, jak wyglądała praca nad ostatnim numerem, opowiadali internautom goście Doroty Łaski i Justyny Górki: uczestnicy projektu redakcjaBB Zuzanna Michalik, Wojciech Sternicki i Zuza Kosmowska.
- Przy wyborze tekstów kierowałam się sercem, wybierałam tematy, które czułam, które wydawały mi się interesujące – mówiła Zuzanna Michalik.
Na tematy muzyczne do najnowszego numeru pisał Wojciech Sternicki.
- Od dziecka interesuję się muzyką. Napisałem o winylach, które zbieram od wielu lat. Zainspirował mnie do tego tata – relacjonował Wojtek.
Za niektóre fotografie odpowiedzialna była natomiast Zuza Kosmowska.
- Moja sesja zamyka się w tematach tolerancji i różnych kolorów, które są na tym świecie – tłumaczyła.

Nowemu magazynowi towarzyszy dodatek. To Mapa Młodych stworzona we współpracy z bielskim Wydziałem Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Pokazuje ona, jak dotrzeć do wielu ciekawych, nieoczywistych miejsc w Bielsku-Białej.
Przy okazji premiery 11. magazynu premierę miał również e-book Podróżuj z głową, który zawiera rady od 16 podróżników dotyczące tego, jak podróżować świadomie. Autorką wszystkich treści w nim zamieszczonych jest Karolina Rączka, Anna Flaka odpowiadała natomiast za kształt graficzny. E-book jest dostępny na stronie https://redakcjabb.pl/  Temat świadomych podróży zdaniem autorek jest bardzo szeroki i wieloaspektowy. W publikacji znalazły się różnorodne tematy z tego zakresu. Szczegóły tworzenia e-booka znajdują się tu: https://www.facebook.com/redakcjaBB/videos/286282232733124/ 

- Jednym z aspektów świadomego podróżowania jest poznawanie społeczności, do której się jedzie, nie tylko miejsc – mówią zgodnie autorki. Jako przykład podają Marię Garus, która sama na rowerze przemierza Ameryki, poznając kulturę i tradycje odwiedzanych krajów, ale też ich mieszkańców.

Ci, którzy będą chcieli zapoznać się z premierą magazynu w sieci, znajdą tam też m.in. wywiad Karoliny Rączki z Bartłomiejem Sembolem, który obecnie przebywa w Hiszpanii i jest pilotem wycieczek po całym świecie, czy rozmowę Kamili Chrobak z Piotrem Sikorą, na co dzień związanym z Teatrem Improwizacji w Warszawie.

Jedna z rozmów dotyczyła początków pracy w redakcji Joanny Glogazy, która od 12 lat prowadzi modowego bloga, jest autorką czterech książek, właścicielką marki odzieżowej i uczestniczką warszawskiego TEDxa, obecnie mieszkającą w Szwajcarii. Joanna była jedną z osób, które tworzyły tzw. grupę inicjatywną i razem z Mają Dębowską, Marcinem Salachną i Tomaszem Plosą powołały redakcjęBB do życia.
Blogerka zachęcała do świadomych zakupów, mówiła o ekologicznych ubraniach, slow fashion – modzie odpowiedzialnej, noszeniu przede wszystkim tych rzeczy, które mamy w szafie, wyrwaniu z konsumpcji.

Transmisję on-line z premiery zakończył specjalny godzinny koncert Goorala wprost z siedziby redakcjiBB w Bielsku-Białej. Gooral, kiedyś znany jako Dobry Gooral, to właściwie Mateusz Górny. Urodzony w 1982 roku muzyk pochodzi z Bielska Białej. Dał się poznać publiczności jako DJ i producent muzyczny. Muzyka, jaką tworzy, to, najprościej mówiąc, mieszanka electro z rodzimym góralskim folkiem.

Na zakończenie warto przypomnieć, że redakcjaBB prowadzi właśnie rekrutację do kolejnego numeru. Do współpracy zaproszeni są wszyscy młodzi, którzy chcą się sprawdzić, poszerzyć horyzonty i poznać superludzi, a do tego piszą, projektują, programują, robią zdjęcia lub filmy, mają pomysły i energię do działania albo chcą nauczyć się tego wszystkiego. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie https://redakcjabb.pl/ Można też odwiedzić redakcję osobiście w siedzibie przy ul. Krasińskiego 5a (niedaleko placu Bolesława Chrobrego). Rekrutacja trwa do 15 lipca br.