Malownicza wyspa zachęcająca urokliwymi miejscami, piaszczystymi plażami oraz zabytkowymi miastami.

Evia, nazywana również Eubeją lub Eubeą, jest drugą największą wyspą Grecji i mimo iż prawie styka się z jej kontynentalną częścią ma odrębną historię. Według mitologii wyspa oderwała się od Tesalii po uderzeniu trójzębem Posejdona podczas burzliwej kłótni z Zeusem. Położona jest blisko lądowej części kraju, a najmniejsza odległość między nimi to 40 metrów. Od czasów starożytności najważniejszymi miastami wyspy były Chalkidia (niegdyś Chalkis) i Eretria, które pełniły ważne role handlowe i posiadały wiele kolonii: w Syrii, na wyspach basenu Egejskiego, we Włoszech, a nawet przez niedługi okres na Sycylii. Od momentu przejęcia wyspy przez Ateny po wojnach perskich nastał burzliwy okres buntu i przechodzenia na przemian z rąk do rąk, począwszy od Aten i Teb przez Macedonię, Rzym, Bizancjum, Wenecję i ostatecznie Turcję w XV w. Powróciła do Grecji w połowie XIX w.Wyspa ma zróżnicowane ukształtowanie i linię brzegową – znajdziemy tu zarówno wysokie skaliste wybrzeża i klify jak również łagodnie opadające piaszczyste plaże. Najmniej odkryte przez turystykę i tym samym słabo zagospodarowane jest wybrzeże wschodnie. Na zachodnim brzegu znajduje się największy kurort wakacyjny wyspy i bardziej zagospodarowane tereny. Evia od wielu lat jest ulubionym miejscem wakacyjnym Gregów mieszkających w okolicach Aten, natomiast jeżeli porównamy inne wyspy pojawia się tu niewiele obcokrajowców. Krajobraz wyspy tworzą dzikie lasy, gaje oliwne i figowe, pola bakłażanów i pastwiska oraz pamiątki burzliwej przeszłości w postaci starych kościołów, starożytnych ruin, zamków i małe, urokliwe wioski.

Można odnieść wrażenie, że wyspa nie jest nastawiona na masowa turystykę, ale przez to jest tu wiele dzikich terenów do odkrycia, wioski żyjące swoim życiem oraz naturalna przyroda. Z kolei dwa główne miasta to świetna baza wypadowa na ląd – bardzo często kursują tu promy, barki a Chalkida połączona jest z lądem mostem.

Chalkidia – jest typowo przemysłowym miastem, ale posiada też kilka urokliwych miejsc świadczących o jej bogatych tradycjach i historii. Warto zobaczyć tutejsze kastro, dawny meczet Emir Jade, w którym mieści się muzeum, kościół Agia Paraskewi i Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami. Świadectwem mieszania się kultur w przeszłości jest nadal czynna synagoga z XIX w.

Eretria – jest po Chalkidzie najważniejszym miastem wyspy i jedynym większym kurortem wakacyjnym. Oferuje piękną plażę, bardzo dobre zaplecze hotelarskie, gastronomiczne i rozrywkowe oraz stanowisko archeologiczne i wiele ciekawych zabytków. W pobliżu portu znajdują się łaźnie pozostałe po tureckim panowaniu, świątynia Izydy i Muzeum Archeologiczne. Na obrzeżach można zobaczyć też ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Marmari – niewielki kurort z portowym połączeniem z położoną na lądzie Rafiną. Jest dość ciche i posiada wąską plażę.

Karistos – niewielka miejscowość turystyczna wysunięta najdalej na południe Evii, która posiada długą plażę i mały port.

Edipsos – niewielka miejscowość z kurortami SPA, która pełni rolę uzdrowiska. Znajdują się tu trzecie najcieplejsze gorące źródła w Europie.