Propozycje jednodniowych i dłuższych wędrówek po pograniczu polsko-czeskim znajdą się w „Beskidzkich wędrówkach”. Nad publikacją pracują w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. To część większego projektu, pod tym samym tytułem, współfinansowanego ze środków unijnych. Wydawnictwo powstaje w 2 wersjach językowych: polskiej i czeskiej. „Obserwujemy, że szlaki w Beskidach od początku pandemii są oblegane przez turystów, także naszych mieszkańców. A to będzie pierwsze nasze wydawnictwo, wychodzące poza powiat bielski”- mówi Magdalena Więzik, z-ca kierownika Biura ds. promocji, kultury, sportu i turystyki w starostwie.

Propozycje będą zawierały także opis atrakcji turystycznych i przyrodniczych na szlaku. Wśród sugestii znajdziecie m.in. 5-dniową wycieczkę z Bielska-Białej do czeskiego Frydlantu nad Ostrawicą, który jest partnerem w projekcie. Piechurzy przejdą przez Klimczok, Szczyrk, Baranią Górę i Ochodzitą.

„Beskidzkie wędrówki” będą dostępne także w Internecie, również w języku angielskim. Polskie i czeskie Beskidy będą promowane na Międzynarodowych Targach w Łodzi w przyszłym roku. Publikacja ma trafić też do biur podróży, ośrodków promocji oraz informacji turystycznych na pograniczu polsko-czeskim.

Projekt wart ponad 150 tys. zł jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 (w 85 %) oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Jego realizacja właśnie się rozpoczęła, całość potrwa do września 2021 r. Warto podkreślić, że to piąty taki mikroprojekt realizowany przez bielskie starostwo w ostatnich 4 latach.  

M.Fritz