Wspaniale rozwinięta linia brzegowa z malowniczymi zatoczkami nad lazurowym morzem i wiele pamiątek historycznych

Peloponez to rozległy grecki półwysep i kraina historyczna znajdująca się między Morzem Jońskim i Egejskim. Przeważa tu krajobraz górzysty (najwyższy szczyt – Tajget – 2407 m n.p.m.) z bardzo rozwiniętą linią brzegową z wieloma małymi półwyspami i zatoczkami. Mieści się tu kilka starych krain historycznych jak. Achaja, Arkadia, Argolida, Elida, Mesenia oraz Lakonia. W swej historii było to miejsce wielu walk i udowadniania dominacji zbrojnej, od burzliwego panowania Dorów, przez waleczne ludy Sparty, wcielenie terenów do Cesarstwa Rzymskiego, a potem Bizancjum, okupację krzyżowców do podbicia go przez Turków i Wenecjan. W 1830 r. został przyłączony do Grecji, do której należy do dziś.

Górzysty krajobraz, piękne plaże, ciepłe, lazurowe morze, wiele pamiątek historii i urokliwe miejscowości z ciekawym folklorem to tylko kilka atrakcji Peloponezu. Jest to miejsce, gdzie sezon turystyczny trwa cały rok – wiosną i jesienią panują tu idealne warunki do zwiedzania, pieszych wędrówek i wspinaczki, a wiejące na przełomie sierpnia i września wiatry stwarzają wspaniałe warunki do windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa i paralotniarstwa. Latem dominuje odpoczynek w kurortach nadmorskich, a zimą sporty zimowe z głównym centrum narciarskim w Parnasie. W sezonie kursują tam kilka razy dziennie autobusy z Aten.

Kato Achaia – urokliwe miasteczko położone na północnym brzegu między Patrą i Lakopetrą, oddalone nieznacznie od morza z bardzo dobrą bazą hotelarską i gastronomiczną. Część plażowa mieści się w sąsiedniej wsi Paralia Kato Achaias i znajduje się tam wąska, ale długa i świetnie zagospodarowana plaża piaszczysto-żwirowa.

Kyllini – to kilkukilometrowa plaża piaszczysta, miejscami ze żwirowym zejściem do morza, która ciągnie się na północno-zachodnim brzegu Peloponezu od Loutra Kyllimi do Kalamii. Plaża jest bardzo łagodnie nachylona do morza i świetnie nadaje się do wypoczynku z dziećmi. Wypożyczalnie sprzętów wodnych znajdują się w pobliżu Kalamii i Loutra. W samym mieście Kylimi znajduje się wiele wysokiej klasy hoteli z rozległymi basenami.

Skafidia – kurort usytuowany w centralnej części zachodniego wybrzeża słynąca z szerokiej piaszczystej plaży i luksusowych hoteli.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Tolo – kurort położony we wschodniej części Peloponezu w sąsiedztwie Nafplionu, który zachwyca piękną, szeroką i piaszczystą plażą świetnie zagospodarowaną, malowniczymi, malutkimi wysepkami oddalonych nieznacznie od brzegu i lazurem morza, a bliskość dużego miasta i wielu ważnych starożytnych miast stwarza znakomite możliwości poznania terenu. Miasto posiada urokliwy port z krystalicznie czystą wodą i skalistym dnem, co sprawia, że można odnieść wrażenie jakby łodzie unosiły się w powietrzu.

Methoni – ciche miasteczko położone na południowym krańcu Mesyny, które poza szeroką, spokojną plażą nad lazurowym, ciepłym morzem zachwyca wapienną twierdzą zbudowaną na skalnym cyplu wysuniętym w morze. Znajduje się tu kilka niewielkich hoteli i pole campingowe.

Lakopetra – miasto sąsiadujące z Patrą, posiadające wąską piaszczysto-żwirową plażę, dobrze zagospodarowaną w wydzielonymi częściami hotelowymi. Obok miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko, a z plaży rozciąga się widok na osiągnięcie sztuki budowlanej ostatniego wieku – ogromny most łączący Patrę z Antirio leżącym po drugiej stronie zatoki.

Kalamata – duże miasto leżące na południowym brzegu Peloponezu w Zatoce Meseńskiej. Miasto słynie z oryginalnego tańca, jedwabnych chust, uprawy „miodowych” fig i sezamu w miodzie zwanego Pasteli. Nazwa miejscowości nawiązuje do starogreckiego tłumaczenia Kala mata - „piękne oczy”. W jednym z tutejszych kościołów istnieją freski przedstawiające „Dziewicę Kala Matię”. Miasto nie ma długiej historii, gdyż zostało założone przez Wenecjan, którzy zarówno jak kolejni władcy tureccy zostawili tu po sobie wiele ciekawych budowli. Znana jest jednak jako port eksportowy i pasażerski, a w sezonie letnim posiada regularne połączenia promowe z Kretą. Kalamata posiada dwie długie, piaszczysto-żwirowe plaże – na wschód od portu znajduje się najlepiej zagospodarowana plaża z wieloma restauracjami i hotelami oraz długa promenadą. Plaża położona na zachód od portu wychodzi poza miasto i jest idealna dla osób szukających spokoju.