Podróżnicy odwiedzający tę nietypową, grecką wyspę dostrzegają w niej urok, którego nie mają inne wyspy basenu Morza Śródziemnego. Kefalonia zachwyca bujną przyrodą, rozległymi terenami na których próżno wypatrywać człowieka, urokliwymi i ustronnymi miejscami kąpielowymi oraz pozostałościami po dawnych czasach. Turyści przybywają na wyspę, żeby odpocząć od głośnych i zatłoczonych kurortów charakteryzujących inne regiony Grecji.

Malownicza wyspa unosząca się na Morzu Jońskim dzięki systemowi podwodnych tuneli jest największą wśród Wysp Jońskich, charakteryzuje się górzystym krajobrazem z najwyższym szczytem Enos, na zboczach którego utworzono park narodowy mający chronić między innymi rzadką w tych okolicach grecką jodłę. Pejzaż wyspy zdominowały plantacje winorośli, gaje oliwne i cyprysowe, dzika roślinność, białe klify oraz tajemnicze jaskinie spoglądające ciemnymi wnętrzami na spacerujących po wyspie piechurów.

Kefalonię zasiedlono w II w. p.n.e., czego dowodzi odkrycie cmentarzyska pochodzącego z epoki mykeńskiej oraz prastarych ruin dawnych warowni. Mieszkańcy wyspy walczyli między innymi po stronie Aten w wojnie peloponeskiej, późniejsze okresy to dominacja Rzymu, Wenecji i Turcji. Okresem przejściowym dla Kefalonii były czasy Republiki Siedmiu Wysp, po których niepodległe państwo greckie przyciągnęło ją do siebie wraz z pozostałymi Wyspami Jońskimi w 1864 r.

Stolicą wyspy jest miejscowość Argostoli będąca jednocześnie portem i tętniącym życiem kurortem położonym w malowniczej zatoce z dobrze zorganizowaną bazą noclegową. Grecki klimat najlepiej widać podczas spacerów przestronnymi deptakami i wieczornych kolacji na ocienionym palmami placu Platia Vallianou, przy którym skupia się życie towarzyskie. Miasteczko jest niezwykle ożywione, można w nim spotkać wielu turystów, jego charakterystycznym symbolem jest kamienny most przerzucony na drugą stronę zatoki, który wybudowali Anglicy w 1813 r. Zakupy najlepiej zrobić na deptaku Lithostroto, można tam również dobrze zjeść w kilku modnych restauracjach i napić się kawy w typowych, greckich „kafenionach”. Na uwagę turystów interesujących się historią zasługuje najlepsze na Wyspach Jońskich Muzeum Archeologiczne ze starannie opisaną ekspozycją obejmującą znaleziska z wyspy, Muzeum historii i folkloru Korgialenio rzucające światło na dawne obyczaje oraz Muzeum Divisione Acqui poświęcone włoskiej dywizji okupującej wyspę podczas II wojny światowej. W okolicy znajduje się kilka doskonałych plaż, na których wypoczynek może być naprawdę satysfakcjonujący. Należą do nich piaszczyste Makris Gialos i Platis Gialos na południu kurortu w okolicy lotniska, ciekawa jest również położona nieco dalej plaża Avithos, doskonale nadająca się do pływania oraz uprawiania sportów wodnych. Jeszcze dalej znajduje się wspaniała, długa i piaszczysta plaża Lourdata, doskonale zagospodarowana (leżaki i parasole) idealnie nadająca się do wypoczynku rodzinnego.