Czerwiec i lipiec były dla Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz intensywnym czasem realizacji pierwszego etapu projektu „Sztuka współtworzenia”, na który składa się cykl wydarzeń artystycznych i warsztatów, podczas których uczestnicy najpierw wykonują prace indywidualne, a następnie łączą je w jedną całość – opowieść o wspólnocie, którą stanowią.


Realizowany  w ramach programu MKDNiS „Edukacja kulturalna 2021” projekt rozpoczęło plenerowe widowisko audiowizualne. 19 czerwca br., tuż po zapadnięciu zmroku, na łące za Kubiszówką rozbrzmiała muzyka fortepianowa. Na scenie wystąpiły: Agata Hołdyk i Aleksandra Hałat tworzące duet AHHA PIANO DUO. Zagranej brawurowo mozaice utworów klasycznych i  rozrywkowych towarzyszyły tworzone na żywo wizualizacje autorstwa Daniela Kusaka. Nawiązywały one do filmów niemych i pierwszych, eksperymentalnych animacji.

Dzięki temu to interyscyplinarne widowisko współtworzyli również dawni mistrzowie żywych obrazów.

Koncert był okazją do zaproszenia mieszkańców naszego miasta do udziału w działaniach warsztatowych projektu. Jako pierwsze odbyły się warsztaty projektowania przestrzennego z  elementami metaloplastyki. Poprowadziło je artystyczne małżeństwo: Magdalena i Jacek Wichrowscy z bytomskiej Pracowni Stalowe Anioły. Podczas zajęć zarówno młodzież, jak i  zespoły rodzinne, z wielkim zapałem tworzyły przestrzenne konstrukcje, wykorzystując różne tworzywa: tekturę, płyty PCV i metal. Spotkanie było równocześnie pasjonująca opowieścią, o  tym jak powstają rzeźby. Artyści podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami twórczymi, natomiast uczestnicy – pomysłami na rzeźby. To cenne inspiracje do projektu instalacji artystycznej, która zwieńczy projekt, stając w listopadzie tego roku przed budynkiem domu kultury.
Mieszkańcy naszego miasta wzięli też udział w warsztatach mozaiki ceramicznej (Pracownia Stalowe Anioły) oraz patchworku z wykorzystaniem techniki MOLA, z której słyną żyjący na pograniczu Panamy Indianie Kuna. Prowadzone przez Jarka Kusia warsztaty były nie lada wyzwaniem dla nienawykłych do posługiwania się igłą i nitką dzieci, natomiast wyjątkowe pokłady kreatywności wyzwoliły wśród osób dorosłych i seniorów.

Ciekawą propozycją warsztatową były zajęcia z  animacji poklatkowej, przeprowadzone w  dwóch grupach młodzieżowej i międzypokoleniowej składającej się z zespołów rodzinnych. Każdy z uczestników stworzył kilka sekund animacji z wykorzystaniem techniki kolażu, które  zostaną wykorzystane do wizualizacji, będącej elementem jednego z jesiennych koncertów.

Kolejne działania projektu będą realizowane już we wrześniu. Chętnych do wspólnego tworzenia Kubiszówka zaprasza na warsztaty asamblażu, a także kolejne zajęcia z patchworku i mozaiki ceramicznej.

Tworząc wspólne prace artystyczne,  współtworzymy kulturę miasta. Budujemy też w  społeczności więzi współpracy i zaufania. A dzięki nim zmieniamy i ulepszamy  świat wokół nas.