W niedzielę 26 lipca przy zmiennej aurze pogodowej, Szczyrkowianie i licznie zgromadzeni turyści mieli okazję świętować z okazji dwóch niezwykłych jubileuszy. 55-lecie działalności obchodził Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „ONDRASZEK, a 35-lecie istnienia Regionalny Zespół „KLIMCZOK”. W intencji obu zespołów odprawiona została uroczysta msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Góralski śpiew i muzyka oraz znany ze swych energicznych, gwarowych homilii Ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, przyciągnęły oprócz mieszkańców również wielu turystów.

Po mszy obecni i byli członkowie obu zespołów oraz zaproszeni goście przy wspólnym akompaniamencie kapel regionalnych przeszli ulicami Szczyrku i deptakiem nad Żylicą na plac św. Jakuba, gdzie podczas części oficjalnej kierownicy zespołów odebrali serdeczne życzenia pomyślności oraz wyróżnienia i upominki m.in. od burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdego, przewodniczącego Rady Miasta Borysa Matlaka, radnej Rady Powiatu Heleny Byrdy-Przybyłej, dyrektora Książnicy Beskidzkiej Bogdana Kocurka, dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesława Werpachowskiego oraz zgromadzonych przedstawicieli szczyrkowskich szkół, stowarzyszeń i zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych.

Podczas niedzielnych uroczystości odbyło się również wręczenie nagrody „Szczyrkowianina Roku”, którą za swoją wieloletnią działalność na rzecz mieszkańców Szczyrku otrzymała Dorota Laszczak. Tytuł „Szczyrkowianin Roku” to wyróżnienie przyznawane osobie (zespołowi osób), która m.in. swoją pracą lub inwestycjami wpłynęła na rozwój miasta i poprawę życia mieszkańców, przyczyniła się do rozsławienia Szczyrku, swoją nienaganną postawą może stanowić wzorzec dla innych, uczestniczy w tworzeniu pozytywnego wizerunku miasta i jego mieszkańców, stąd tytuł ten jednogłośnie powędrował właśnie do kierowniczki zespołu „Młody Ondraszek”.

W miniony weekend rozpoczęło się również największe w Europie święto folkloru, jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Inauguracja odbyła się w Wiśle, gdzie w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w specjalnie zorganizowanym „Studio Korowód” zostały zaprezentowane zespoły i grupy śpiewacze biorące udział w tegorocznym wydarzeniu. Z powodu tegorocznej epidemii, większość wydarzeń 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się za pośrednictwem transmisji internetowych – „na żywo”, dzięki nowym technologiom, relacjonowane są koncerty, jakie przygotowały miasta-estrady, a codziennie każde z nich prezentuje przygotowany wcześniej film poświęcony tradycji i historii święta folkloru z poprzednich lat.

Nie inaczej było w niedzielę w Szczyrku, gdzie do świętowania wraz z jubilatami przyłączyli się m.in. Irek Bielenik, Golec uOrkiestra, Antoni Gluza, którzy aktywnie wzięli udział w plenerowym studiu TKB.  

Zespołom „ONDRASZEK” i „KLIMCZOK” raz jeszcze składamy najserdeczniejsze gratulacje. Dziękujemy za budowę wspólnoty opartej na historii i tradycji, propagowanie kulturowego dziedzictwa i dostarczanie artystycznych wzruszeń podczas Waszych występów. Życzymy wielu dalszych pięknych kart aktywności artystycznej, dużo dobrego zdrowia, szczęścia i satysfakcji z wykonywania swojej pasji.