Do 23 kwietnia br. można nadsyłać tradycyjne przepisy kulinarne do unikatowej książki kucharskiej z różnorodnymi daniami z naszego regionu. Wydawnictwo to pomysł na uczczenie przypadającej w tym roku 70. rocznicy połączenia Bielska i Białej. Termin nadsyłania przepisów właśnie został przedłużony.

Do 23 kwietnia br. można nadsyłać tradycyjne przepisy kulinarne do unikatowej książki kucharskiej z różnorodnymi daniami z naszego regionu. Wydawnictwo to pomysł na uczczenie przypadającej w tym roku 70. rocznicy połączenia Bielska i Białej. Termin nadsyłania przepisów właśnie został przedłużony.

Do wspólnego tworzenia publikacji prezydent miasta i Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zapraszają seniorów. W książce znajdą się tradycyjne, związane z naszym regionem przepisy na przystawki, zupy i dodatki, dania główne, ciasta i inne desery, nalewki i napoje. Pomysłodawcom miejskiej książki kucharskiej zależy na przepisach, które od lat goszczą na stołach mieszkańców Bielska-Białej, wpisujących się w wielokulturową tradycję kulinarną regionu i historycznie powiązanych z obydwoma miastami.

W krótkim opisie przepisu należy wpisać, skąd pochodzi danie, jaka jest jego historia i w jaki sposób jest ono związane z Bielskiem lub Białą, a także jak znalazło się w rodzinie nadsyłającego. Przepis musi zawierać opis i gramaturę składników oraz sposób wykonania dania, a także zdjęcia (najwyżej trzy).
Konkurs jest skierowany do mieszkańców miasta powyżej 60. roku życia. Zgłosić można jeden przepis w dowolnie wybranej kategorii.
Do wyboru są:
- przystawki (hors d'oeuvres) i zakąski – kategoria obejmuje wszystkie dania, które mogą być serwowane przed daniem głównym, zarówno w ciepłej, jak i zimnej formie oraz dania serwowane przy okazji spożywania różnorodnych trunków;
- zupy i dodatki – kategoria obejmuje wszystkie rodzaje zup wraz z towarzyszącymi im dodatkami, takimi jak: kluski, kluseczki, makarony, drobne pierożki, paszteciki i wiele innych zgodnie z tradycyjnymi przepisami;
- dania główne – kategoria obejmuje dania mięsne, bezmięsne oraz rybne wraz z dodatkami, surówkami i sałatkami obiadowymi;
- ciasta i inne desery – kategoria obejmuje różnorodne słodkości, które mogą być serwowane zarówno jako zwieńczenie dania głównego oraz jako słodki dodatek do kawy lub herbaty;
- nalewki i inne napoje – kategoria obejmuje różnorodne napoje o charakterze zdrowotnym, napary, nalewki, herbatki a także inne przygotowywane dla przyjemności takie jak poncze, kompoty czy lemoniady.

Na przepisy Wydział Polityki Społecznej UM czeka do 23 kwietnia br. Należy je złożyć na formularzu w zamkniętej kopercie opisanej imieniem i nazwiskiem autora z dopiskiem Konkurs na przepis do książki kucharskiej w skrzynce korespondencyjnej wystawionej przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy placu Ratuszowym 6 lub nadać pocztą na adres: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy 6, 43-300 Bielsko-Biała.

Nadesłane przepisy oceni komisja, w której zasiądą - zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Ewa Swatek, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji UM Przemysław Smyczek, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych Jolanta Wikło oraz pomysłodawczyni projektu Kulinarne tradycje Bielska-Białej w Budżecie Obywatelskim Bielska-Białej 2019 roku Agnieszka Ściera-Pytel i Krzysztof Hankus z Karczmy Rogata.

Gremium wybierze 70 najlepszych przepisów, które zostaną opublikowane w książce kucharskiej.
Pozostałe przepisy mogą zostać opublikowane na stronie www.seniorzybielsko.pl
Formularz zgłoszeniowy do konkursu i regulamin można pobrać ze strony www.seniorzybielsko.pl
Więcej informacji na temat konkursu udziela Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego pod nr tel. 33 4971492 lub adresem mailowym seniorzy@um.bielsko.pl